deschiderePe 7 noiembrie, elevii și profesorii Colegiului Național „Alexandru Odobescu” din Pitești, alături de oficialități, foști profesori și prieteni, au sărbătorit un secol de activitate neîntreruptă a acestei prestigioase unități de învățământ.
Manifestările prilejuite de acest eveniment important al județului Argeș au debutat prin dezvelirea unei plăci aniversare, urmată de plantarea unui stejar, ca semn al forței și longevității, la rădăcina căruia s-a îngropat o “Capsulă a Timpului”. Generația 100 a Colegiului a pus pentru posteritate în această capsulă gânduri, fotografii, impresii. A urmat o paradă, centrul municipiului răsunând de scandările mândre ale elevilor: “Odobescu! Odobescu!” În fața Primăriei au fost lansate 100 de baloane albastre, culoarea colegiului și cu toții, elevi, profesori și invitați, s-au reunit la Casa Sindicatelor, pentru spectacolul organizat  pentru a marca cum se cuvine acest moment.
”Colegiul Odobescu înseamnă pentru mine, ca și pentru colegii mei toți, mai mult decât o unitate de învățământ trecută într-o statistică. Este casa noastră,  familia noastră, locul în care nu transmitem doar cunoștințe, ci modelăm suflete. Performanța nu se reduce doar la rezultate bune la concursuri și examene. Performanța este echivalentă aici cu formarea conștiințelor. Rezultatele noastre nu sunt doar un procent, ci un angajament de lungă durată, care presupune implicare și devotament. S-avem voința și puterea să ducem mai departe acest angajament al Generației 100!, a rostit, în deschidere, directoarea  Daniela Bran.
Inspectorul general al ISJ Argeș, Dumitru Tudosoiu a rostit un discurs emoționant, din suflet, ca fost elev și profesor al Colegiului, ca prim loc de muncă, unitate de învățământ de care, după cum domnia sa afirmă, îl leagă unele dintre cele mai frumoase amintiri și cele mai frumoase prietenii. ”Sunt 100%  produsul Colegiului Odobescu. Formarea mea ca om a depins de anii petrecuți aici ca elev și profesor. Sunt mândru că am învățat aici, unul dintre cele mai prestigioase unități de învățământ din țară, așa cum trebuie să fiți și voi. Ofer o plachetă la acest moment aniversar, din inimă, pentru centenarul de activitate al școlii, pentru toți profesorii și elevii. La mulți ani!”,
Din partea Ministrului Educației, prof Manuela Anghel, inspector la Ministerul de resort a transmis mesajul  ministrului în funcție, Monica Anisie, și a înmânat conducerii Colegiului o plachetă la ceas aniversar.
Spectacolul organizat de elevi și profesori a ridicat sala, talentul tinerilor din Odobescu fiind remarcabil nu doar la învățătură, ci și la dans, cântec, teatru.
La mulți ani, “Odobescu”!

(Postat noiembrie 2019)