odobescu erasmus 1O săptămână plină în Polonia cu Erasmus+ pentru elevii și profesorii de la Colegiul Național Alexandru Odobescu! Activitățile din  cea de-a treia mobilitate a proiectului “Let’S make A difference bY combating xeNOphobia” au început la “Publiczne Gimnazjum Zespol Szkol”, şcoala din Stanin, o localitate rurală din ținutul Lukow şi s-au terminat   la Cracovia şi Auschwitz. Elevii și profesorii  parteneri din România, Polonia, Islanda și Suedia au lucrat, au colaborat,  au râs, au plâns, au discutat, s-au entuziasmat, s-au îngrozit și au elaborat strategii noi  de a combate  xenofobia și rasismul.

Totul a început în octombrie 2017, cu prima mobilitate din cadrul proiectului ce a avut loc la “Almasskolan”, școala coordonatoare din Lindome, Suedia, unde s-au desfășurat discuții detaliate despre managementul proiectului, în vederea obținerii unui impact cât mai mare în ceea ce privește înțelegerea de către elevi a cauzelor și efectelor  xenofobiei și rasismului, a dezvoltării capacității  lor de a filtra corect informațiile apărute în mass-media și de a promova toleranța și compasiunea.
Până la următoarea întâlnire, cea de la “Grunnskóli Vestmannaeyja” din Islanda, elevii organizați în focus grupuri și coordonați de profesorii implicați în proiect, au realizat filme despre manifestările xenofobe din țările participante acoperind o perioadă de 100 de ani.
La cea de-a treia întâlnire, cea  din octombrie 2018 de la Colegiul Național „Alexandru Odobescu " din Pitești, echipa deja sudată de profesori și elevi determinați să sensibilizeze societatea față de la problemele legate de xenofobie, a creat o punte internațională și și-au exprimat împreună idealurile pentru o Europă liberă de discriminare, stereotipuri și prejudecăți.
„Reuniunile transnaționale de proiect dintre profesori, precum și activitățile  transnaționale de învățare/formare la care participă elevii în cadrul focus grupurilor, ne-au ajutat să găsim metode și strategii didactice noi care la nivel internațional să ducă la ameliorarea problemelor legate de discriminare și xenofobie. Copiii implicați în proiect au învățat că obiectivele comune pot duce la eliminarea oricăror bariere artificial create. Ei vor duce mai departe, către semenii lor, mesajul de înțelegere, de acceptare a diferențelor culturale și de promovare a cooperării și colaborării” a declarat doamna profesor Camelia Cioacă, coordonatorul echipei din România.
Înainte de ultima întâlnire, cea din mai 2019 din Polonia, elevii din cele patru țări implicate în proiect au realizat o serie de filme de scurt metraj care reflectă aspecte legate de rasism, xenofobie, discriminare şi stereotipie întâlnite în societatea contemporană și care demonstrează că, în ciuda progreselor legislative remarcabile ce au avut loc în ultimii ani, mentalitățile și prejudecățile sociale sunt greu de depășit.
Cu o astfel de pagină neagră a istoriei s-au întâlnit profesorii și elevii participanți în acest proiect în ultima zi petrecută în Polonia, respectiv Lagărul de concentrare Auschwitz-Birkenau.  „Intrarea în Auschwitz  ne-am făcut-o pe poarta pe care încă stă scris “Arbeit macht frei”, a declarat Andreea Mărgărit, elevă în clasa a XI-a A la Colegiul Odobescu. De la intrarea în Birkenau se văd calea ferată pe care soseau trenurile cu prizonieri  și peronul pe care se făceau triajele. Cu o privire și o mișcare de mână se decidea dacă mergi la muncă sau la camera de gazare. Întreaga experiență a fost tulburătoare, dar m-a ajutat să înțeleg mai bine ororile produse acolo despre care citisem și văzusem multe documentare. De asemenea, am fost impresionată de numărul mare de oameni veniți din întreaga lume, de pe toate continentele, să viziteze memorialul. Locuri ca acesta trebuie conservate mult timp de acum încolo, dacă nu vrem ca istoria să se repete.”

Profesori coordonatori: Camelia Cioacă, Roxana Dumitrașcu
(Postat iunie 2019)