odobescu agenda educationalaAsociaţia pentru sprijinirea elevilor, cadrelor didactice şi persoanelor cu dizabilităţi ”Pro Educaţia” a iniţiat în data de 19.11.2018, la Centrul Multifuncțional Pitești, o activitate cultural-educativă națională complexă, cu prilejul Zilei Mondiale a Filosofiei, ediţia  a XVII-a.

La manifestări au participat  elevi și cadre didactice din  colegiul nostru, popularizând cu acest prilej și proiectul Erasmus+ care se desfășoară în instituția noastră sub egida “ Let’s make a difference by combating xeNOphobia! “

Ziua Internațională a Drepturilor Copiilor
În săptămâna 19-25  noiembrie, la Colegiul Național „Alexandru Odobescu” Pitești s-au desfăşurat şi activităţi de educație informală și nonformală asupra drepturilor copiilor, cadrele didactice din şcoala noastră dând startul înscrierilor online în programul educaţional «Dă block agresivităţii. Şi “glumele” dor. ».
În colaborare cu Fundația „ Salvați copiii ” au fost inițiate ateliere, dezbateri, lecții interactive cu privire la drepturile copiilor, fenomenului de cyberbullying, nondiscriminarea, marcând astfel și Ziua Internațională a drepturilor copilului.

„Lumea se schimbă, noi ?”
În cadrul Programului „Săptămâna educației globale”, desfășurat în perioada 19 - 25 noiembrie 2018, profesorii şi elevii Colegiului Naţional
„Alexandru Odobescu ” au iniţiat evenimente legate de această temă. Pe de o parte, s-au desfăşurat activităţi de informare asupra schimbărilor pe piaţa muncii. În acest sens, în  colaborare cu asociaţia INACO, o comunitate non-profit de manageri, consultanţi, analişti, experţi în domeniul economic, au fost aduse în atenţia elevilor informaţii cu privire la meseriile viitorului precum și aspect referitoare la  modul în care acestea vor influenţa viaţa oamenilor. Pentru a susţine şi a îmbunătăţi procesul educativ în vederea stimulării creativităţii tinerilor, ţinând cont de tendinţele evoluţiei noii tehnologii şi cerinţelor de pe piaţa muncii, voluntarii de la INACO au donat şcolii o imprimantă 3D la pachet cu consumabilele necesare.
Conducerea liceului, profesorii şi elevii, le mulţumesc pe această cale reprezentanţilor comunităţii de profesionişti voluntari, Andreea Paul, Anca Tamaş şi Izabela Lazăr, pentru modul în care s-au gândit să contribuie la îmbunătăţirea calităţii educaţiei şi competitivităţii tinerilor.
Noi, elevii, îi mulţumim şi domnului profesor de economie, Mihăescu Mihai, pentru gândul bun de a-i convinge pe cei de la INACO să ne sprijine, oferindu-ne astfel posibilitatea ca printr-un tur virtual spectaculos, să descoperim modul în care vor arăta afacerile și meseriile viitorului.

Proiectul “Dăruiește un zâmbet”
Aflat  deja  la a treia ediție, proiectul “Dăruiește un zâmbet” se înscrie în seria acțiunilor de voluntariat și responsabilitate socială și a devenit deja o tradiție a colegiului nostru. Inițiativei profesorilor și elevilor din colegiul nostru li s-au alăturat de la început parteneri din comunitatea locală - ISJ Argeș, Primăria Costești, Centrul de zi pentru persoane vârstnice “Sfântul Gheorghe”, Parohia „Costeștii Noi”.
Astfel, sâmbătă, 8 decembrie, un grup de elevi și profesori, părinți și reprezentanți ai partenerilor din proiect, au ajuns în Parohia Lada din Tătărăștii de Jos, județul Teleorman. Preotul de aici și-a făcut un scop nobil din ajutorarea celor nevoiași, iar prin intermediul Asociației „Mana cerească” și din donațiile primite, a pus bazele unui centru social pentru copiii și bătrânii din sat, prevăzut cu o unitate de tip cantină, bibliotecă, sală de studiu, cabinet medical și stomatologic.
Preotul Florin Danu, ne-a întâmpinat ca pe niște vechi prieteni, iar elevii noștri au trăit la rândul lor atât bucuria revederii, cât mai ales posibilitatea de a dărui alimentele cumpărate din donații.  Mai presus de toate, mulțumirea sufletească, implicarea și responsabilizarea, rămân și în acest an adevăratele  beneficii ale acțiunii de la Centrul social din Lada.

Vrapcea Ștefan, Cerchia Raluca, clasa a XI-a B
(Postat decembrie 2018)