38Erasmus+: Comics in teaching languages / La BD en classe de langues.
Constituirea Consorţiului DEOR al Parteneriatului Strategic Erasmus+ KA2 “Comics in teaching languages” / La BD en classe de langues”.


Începând cu data de 01.09.2016, Colegiul Național “Alexandru Odobescu” din Pitești a încheiat un protocol de parteneriat Liceul Teoretic “Mihail Kogălniceanu” din  Vaslui, în vederea desfăşurării, în perioada 01.09.2016-31.08.2017, a activităţilor de promovare şi diseminare ale Parteneriatului Strategic 2015-1-RO01-KA219-014963 intitulat “Comics in teaching languages / La BD en classe de langues”, finanţat de Comisia Europeană, prin Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale – A.N.P.C.D.E.F.P. şi Programul Erasmus+ al U.E., parteneriat care vizează diseminarea şi exploatarea rezultatelor acestui proiect complex.
Avantajele noastre vor fi:
- iniţieri şi formări gratuite la limbi moderne şi noi tehnologii prin programul Erasmus+; cursuri gratuite pentru elevi şi, în viitor, pentru adulţi;
- accesul la o metodă inovantă şi originală, bazată pe predarea limbilor moderne prin benzi desenate, cu aplicaţii multimedia online;
- activitate gratuită (profesori + clase de elevi) pe platforma electronică a proiectului
- participarea la evenimente internaţionale (două conferinţe internaţionale, în anul 2017)
- participarea la Concursul Naţional de Traduceri „Corneliu M. Popescu”, ediţia a XIV-a - 2017
- atestate, diplome, recunoaşterea certificată a noilor competenţe lingvistice, didactice şi informatice pentru profesorii şi elevii participanţi
- asistenţa metodică, tehnică şi ştiinţifică
- cooptarea în viitoare proiecte internaţionale şi de cercetare
Echipa de proiect la nivelul instituţiei noastre este constituită din profesori de limba franceză și engleză : prof. Venera Iacob, prof. Marilena Ogaru, prof. Loredana Cănuță, prof. Monica Dima, prof. Oana Avram, prof. Ana-Maria Larroze. Va exista și un grup de aplicaţie format din elevii interesați de tema proiectului.
Echipa din Vaslui va realiza produsul intelectual al proiectului, Sistemul de Management al Învăţării (LMS), pe care-l pune la dispoziţia partenerului, Colegiul Național „Alexandru Odobescu”, Pitești, începând cu 01/10/2016, spre testare şi utilizare liberă, pe o perioadă nedeterminată, pe întreaga durată de existenţă a platformei (minimum 5 ani de la încheierea proiectului).
Informații suplimentare puteți găsi la: http://lang-platform.eu/bd/.

Prof. Iacob Venera

(Postat septembrie 2016)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top