În spiritul cuvintelor lui Diderot, acelea că ,,cel mai bun liman unde se poate odihni sufletul omului e religia”, elevii claselor a IX-a B, a IX-a E, a X-a B, aXI-a A, a XII-a E ai  Liceului Teoretic “Ion Cantacuzino” Piteşti,  coordonați de d-nele profesoare Mincă Magda, Dumitrașcu Mădălina și Merișanu Alina, au cântat colinde și au prezentat obiceiuri și tradiții de Crăciun la Biserica Sf. Pantelimon din Pitești. Activitatea s-a desfășurat la sfârșit de decembrie însorit, în cadrul parteneriatului școală-biserică ,,Rugați-vă neîncetat!”, desfășurat pe parcursul întregului an școlar, în același timp cu organizarea unei expoziții de felicitări, desene, obiecte decorative cu tematică specifică Nașterii Domnului.
Sperăm că apropierea tinerilor de biserică și, implicit, de miracolul Crăciunului, le va lumina mereu calea și de-a lungul ei, se vor opri mai des lângă cei aflați în nevoie, ajutându-i după puterile lor.

Prof. Alina Merișanu
Liceul Teoretic “Ion Cantacuzino” Piteşti
(Postat decembrie 2014)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top