15În data de 19 noiembrie 2018, Piteştiul a găzduit o manifestare cultural-educativă de amploare, cu prilejul Zilei Mondiale a Filosofiei.
Manifestarea s-a realizat sub forma unui Parteneriat Educaţional Naţional, care a cuprins un spectacol inedit, sub genericul ,,Vers, cânt şi port străbun pe strunele înţelepciunii”.

Simpozionul Naţional ,,Nevoia de filosofie şi condiţia umană în an centenar” a oferit prilejul participanţilor şi nu numai de a realiza eseuri şi referate cu conţinut filosofic, dar şi pe teme educative.
Expoziţia,,Târgul toamnei” a fost realizată cu multă dibăcie de Școala ,,Marin Preda” Pitești, iar expoziţia ,,Unire-n cuget şi simţiri” a avut exponate de la mai multe grădiniţe din Piteşti, sub coordonarea GPP – Primii Paşi.
Spunem noi, organizatorii, Asociația pentru sprijinirea elevilor, cadrelor didactice și persoanelor cu dizabilități  „Pro Educația” – reprezentată prin prof. Pătrăşcan Doina – președinte, sub coordonarea ISJ Argeş, CCD Argeş şi Primăria Piteşti, că această amplă manifestare cu participare naţională având drept cuvânt-cheie „Dragostea de înţelepciune” a fost una de excepţie, deoarece s-a desfăşurat în anul centenarului Marii Uniri, iar la reuşita acesteia s-au implicat persoane cu adevărat semnificative din foarte multe judeţe ale ţării: Argeş Dâmboviţa, Mureş, Alba, Sibiu, Gorj, Ilfov, Călăraşi, Prahova, Municipiul Bucureşti. Dintre participanții la programul artistic, menționăm: Corul mixt al C.N. „I.C. Brătianu”, Pitești, dirijor – prof. Cosmescu Maria, Liceul Tehnologic „Dacia” – solista corului „D. G. Chiriac”, Liceul de Artă ,,Dinu Lipatti”, G.P.N „Marin Preda” – grupa “Ciupercuțele”, coord. prof. înv. preșc. Constantin Elena, elevă Oprea Dorina, Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân”, Pitești - elevă Mitran Andreea și mulți, mulți alții.
Un juriu avizat, având ca preşedinte pe Ozana Barabancea, a desemnat câştigătorii în cadrul concursului „Argeşul preţuieşte şi respectă valorile”, ediția a VII-a. De asemenea, onoratul juriu, organizatorii, argeşenii, distinsul public numeros a desemnat Ardealul prin reprezentanţii săi câştigători ai Trofeului Zilei Mondiale a Filosofiei, ediţia a XVII-a.
Participanţii au fost răsplătiţi cu premii oferite de organizatori, parteneri şi sponsori constând în flori, cupe, medalii, cărţi, reviste şcolare, rechizite, dulciuri etc.

Prof. Pătrăşcan Doina
Prof. drd. Mazilu Valentin
Liceul Teoretic “Ion Cantacuzino” Pitești
(Postat decembrie 2018)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top