15În data de 19 noiembrie 2018, Piteştiul a găzduit o manifestare cultural-educativă de amploare, cu prilejul Zilei Mondiale a Filosofiei.
Manifestarea s-a realizat sub forma unui Parteneriat Educaţional Naţional, care a cuprins un spectacol inedit, sub genericul ,,Vers, cânt şi port străbun pe strunele înţelepciunii”.

Simpozionul Naţional ,,Nevoia de filosofie şi condiţia umană în an centenar” a oferit prilejul participanţilor şi nu numai de a realiza eseuri şi referate cu conţinut filosofic, dar şi pe teme educative.
Expoziţia,,Târgul toamnei” a fost realizată cu multă dibăcie de Școala ,,Marin Preda” Pitești, iar expoziţia ,,Unire-n cuget şi simţiri” a avut exponate de la mai multe grădiniţe din Piteşti, sub coordonarea GPP – Primii Paşi.
Spunem noi, organizatorii, Asociația pentru sprijinirea elevilor, cadrelor didactice și persoanelor cu dizabilități  „Pro Educația” – reprezentată prin prof. Pătrăşcan Doina – președinte, sub coordonarea ISJ Argeş, CCD Argeş şi Primăria Piteşti, că această amplă manifestare cu participare naţională având drept cuvânt-cheie „Dragostea de înţelepciune” a fost una de excepţie, deoarece s-a desfăşurat în anul centenarului Marii Uniri, iar la reuşita acesteia s-au implicat persoane cu adevărat semnificative din foarte multe judeţe ale ţării: Argeş Dâmboviţa, Mureş, Alba, Sibiu, Gorj, Ilfov, Călăraşi, Prahova, Municipiul Bucureşti. Dintre participanții la programul artistic, menționăm: Corul mixt al C.N. „I.C. Brătianu”, Pitești, dirijor – prof. Cosmescu Maria, Liceul Tehnologic „Dacia” – solista corului „D. G. Chiriac”, Liceul de Artă ,,Dinu Lipatti”, G.P.N „Marin Preda” – grupa “Ciupercuțele”, coord. prof. înv. preșc. Constantin Elena, elevă Oprea Dorina, Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân”, Pitești - elevă Mitran Andreea și mulți, mulți alții.
Un juriu avizat, având ca preşedinte pe Ozana Barabancea, a desemnat câştigătorii în cadrul concursului „Argeşul preţuieşte şi respectă valorile”, ediția a VII-a. De asemenea, onoratul juriu, organizatorii, argeşenii, distinsul public numeros a desemnat Ardealul prin reprezentanţii săi câştigători ai Trofeului Zilei Mondiale a Filosofiei, ediţia a XVII-a.
Participanţii au fost răsplătiţi cu premii oferite de organizatori, parteneri şi sponsori constând în flori, cupe, medalii, cărţi, reviste şcolare, rechizite, dulciuri etc.

Prof. Pătrăşcan Doina
Prof. drd. Mazilu Valentin