26Școala Gimnazială „Traian”, în parteneriat cu Muzeul Județean Argeș, au găzduit Cercul pedagogic nr. 1, pe 15 noiembrie 2017. Tematica întâlnirii s-a axat pe tratarea diferențiată a elevilor, prin folosirea strategiilor didactice moderne, responsabilitate ce revine în mod primordial școlii contemporane.

Toate cele 15 clase din învățământul primar, îndrumate de dascăli excepționali, au desfășurat diverse activități cu tema: „România, prin ochi de copil!”. Micii patrioți au învățat, prin intermediul aplicațiilor tematice din cadrul lecțiilor desfășurate, să aprecieze și să identifice cu ușurință elemente istorice, științifice, geografice, artistice, culturale specifice spațiului carpato-danubiano-pontic.
Implicarea activă a profesorilor și răspunsul prompt al elevilor au condus la aprofundarea cunoștințelor tinerei generații despre valorile fundamentale ale neamului românesc, iar modul de desfășurare al activităților a demonstrat, cu succes, că metodele psiho-pedagogice privitoare la tratarea diferențiată își aduc aportul la clădirea piramidei cunoștințelor ce va reprezenta baza solidă a culturii viitorilor mari români.
Dascălii de la Școlile „Ion Pillat”, „Marin Preda” și „Dinu Lipatti” au apreciat originalitatea, creativitatea, metodele folosite și implicarea deosebită a cadrelor didactice și a elevilor din Școala Gimnazială „Traian” în activitățile complexe prezentate la cerc și au concluzionat că acestea ar trebui să fie un model de bune practici pentru fiecare școală.

(Postat decembrie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top