Şcoala Gimnazială „Alexandru Davila” din Piteşti a sărbătorit la începutul lunii decembrie a anului trecut 40 de ani de la înfiinţare. Pentru a marca împlinirea a patru decenii de existenţă, la Teatrul „Al. Davila” a avut loc un spectacol aniversar, susţinut de elevii şcolii. În deschiderea spectacolului, directorul unităţii de învăţământ, prof. Floarea Stancu, a făcut o scurtă trecere în revistă a performanţelor de excepţie ale Şcolii Gimnaziale „Alexandru Davila”, apreciind buna colaborare dintre profesori, elevi şi părinţi. Prezent la eveniment, inspectorul şcolar general Dumitru Tudosoiu a felicitat colectivul de elevi şi de cadre didactice ale Şcolii „Alexandru Davila” pentru rezultatele deosebite şi pentru faptul că reuşeşte să se menţină în topul celor mai apreciate şi mai căutate şcoli din Piteşti.

Un moment emoţionant a fost reîntâlnirea cu o parte din foştii dascăli ai prestigioasei unităţi de învăţământ, oameni care de-a lungul celor patru decenii s-au dedicat misiunii de a modela tinerele generaţii şi care au dăruit Şcolii „Alexandru Davila” o parte din sufletul lor. Timp de aproximativ două ore, în faţa unei săli arhipline, micii artişti ai şcolii au oferit adevărate demonstraţii de talent, cântecele, dansurile şi reprezentaţiile actoriceşti smulgând ropote de aplauze. Tot cu acest prilej, a fost lansată şi cartea „Şcoala Gimnazială Alexandru Davila Pitesti – 40 de ani de performanţă în educaţie”, volum aniversar care conţine creaţii literare ale elevilor, articole de specialitate semnate de profesorii unităţii de învăţământ, precum şi gânduri ale foştilor şi actualilor profesori şi elevi ai şcolii.
(Postat decembrie 2014)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top