deschidereImmanuel Kant spunea că „omul poate deveni om numai prin educație” și că acesta „nu e nimic decât ceea ce face educația din el.” Școala Gimnazială „Alexandru Davila” din Pitești nu face rabat de la acest crez, cu atât mai mult cu cât viziunea școlii noastre este „Ce învățăm cu plăcere nu uităm niciodată!”, iar misiunea noastră este să ne propunem să dezvoltăm, în parteneriat cu comunitatea locală, un mediu favorabil educației, bazat pe valori morale, antreprenoriale, tehnologice, informaționale, ecologice, astfel încât fiecare elev să beneficieze de șansa de a fi educat ca bun cetățean european,  capabil să se integreze în orice țară europeană.
Anul acesta, școala noastră a împlinit 45 de ani de la înființare, 45 de ani în care, grație eforturilor conjugate ale zecilor de generații de dascăli și elevi, „Alexandru Davila” a devenit sinonim cu performanța educațională, fiind una dintre cele mai apreciate unități de învățământ din Pitești și din județ. Cu acest prilej, a fost organizat în data de 2 decembrie 2019 un impresionant spectacol aniversar, găzduit de sala mare a  Teatrului „Alexandru Davila”.
În discursul inaugural, Floarea Stancu, directoarea unității de învățământ, a mulțumit profesorilor și elevilor care au creat și au dus mai departe prestigiul școlii: „Astăzi, ca și odinioară, ne mândrim cu elevii noștri, care an de an câștigă premii la concursuri și olimpiade școlare și intră la licee de prestigiu din Pitești, ducând mai departe renumele școlii noastre, câștigat în ani de muncă statornică și serioasă. Toate demersurile întreprinse de școală în numele învățăturii și al educației, pe care cu dăruire și competență le-au desfășurat în timp colegii noștri din generațiile anterioare, profesorii de azi, elevii și părinții, autorități locale și comunitare, au avut o unică finalitate: o bună pregătire a celor ce ne vor urma. Ceea ce ne-a însuflețit pe toți a fost spiritul de echipă și o trăire permanentă alături de elevii noștri dragi, în toate momentele școlare și extrașcolare, pentru a continua să cultivăm valori precum profesionalism, respect, solidaritate, umanism. Vă mulțumim pentru recunoașterea și prețuirea acordată și vă asigurăm că munca noastră este o ucenicie pe viață!”
davila aniversare 1Aprecieri cu privire la activitatea și rezultatele unității de învățământ au făcut și oaspeții care au răspuns invitației de a participa la evenimentul aniversar: Simona Brătulescu – vicepreședinte al Consiliului Județean Argeș, Adrian Bughiu – subprefect al județului Argeș și Dumitru Tudosoiu – inspector școlar general.
„Vă doresc să aveți succes, cu rezultate bune la concursuri și olimpiade, să rămâneți acolo sus și, de ce nu, să creșteți în clasamentul școlilor de top din Pitești și din județul Argeș, așa cum ne-ați obișnuit! La mulți ani tuturor elevilor, profesorilor și părinților!” - Dumitru Tudosoiu.
Spectacolul aniversar a reprezentat o adevărată etalare a talentelor, abilităților și inteligenței copiilor Școlii Gimnaziale „Alexandru Davila”. Muzica, dansul și teatrul s-au împletit armonios, oferind publicului un program artistic variat, din care nu au lipsit scenetele, momentele coregrafice, interpretările vocale și instrumentale de excepție sau colindele. Alături de artiștii școlii piteștene s-a aflat și ansamblul „Doina Bascovului”, din care fac parte și câțiva actuali sau foști elevi ai Școlii Gimnaziale „Alexandru Davila”, care a încheiat seria reprezentațiilor artistice cu o demonstrație de forță ce a ridicat întreaga asistență în picioare. Finalul spectacolului a aparținut micilor karatiști ai școlii, care au oferit la rândul lor o demonstrație de arte marțiale.

Floarea Stancu
Nadia Ciochina