17La  Şcoala Gimnazială „Alexandru Davila” Piteşti s-au derulat activități în parteneriat cu Ocolul Silvic Pitești dedicate campaniei ”Luna pădurii 15 martie -15 aprilie”. Astfel, elevii au fost informați despre importanța pădurii, despre necesitatea existenței acesteia în jurul nostru, cât și despre importanța protejării ei.

Reprezentanții Ocolului Silvic Pitești - Chiriloiu Alina, Gheorghe Cristian și Angelescu Gheorghe au venit cu informații importante despre ceea ce este  și reprezintă pădurea și apoi ne-au învățat cum să plantăm un puiet, viitorul arbore. Astfel, s-au plantat în incinta școlii 5 puieți,  primiți ca donație de la Ocolul Silvic Pitești.
Rolul activității a fost de a conștientiza în rândul copiilor claselor a II- a E - coordonator prof. înv. primar Olteanu Livia Loredana, a II-a D - coordonator  prof. înv. primar Tudorache Florentina și  a VII-a B - prof. Stancu Floarea, importanța  acțiunilor de regenerare a pădurilor și nu numai.
Olteanu Loredana
Stancu Floarea

Pădurea mea
Primăvara a venit
Şi pădurea a înverzit,
Rândunele ciripesc
Şi căldura o vestesc.

Pădure, frumoasă eşti,
Cu mândrie ne priveşti
Şi primeşti în preajma ta
Toată bucuria mea!

Tu ne dai aer curat,
Privelişti de neuitat,
Armonie, sănătate
Te iubim mult, pentru toate!

Popa Alexandra Andreea, clasa a VII-a D
Școala “Alexandru Davila”
Prof coord.: Radu Nicoleta Simona
(Postat aprilie 2018)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top