Împlinirea a 165 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor române de la 24 ianuarie 1859, a fost sărbătorită și în Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Pitești, prin manifestările cultural-artistice desfășurate în săptămâna 19-23 ianuarie 2015.
Sub coordonarea doamnei bibliotecare, Bodescu Luminița, le-au fost prezentate elevilor din ambele școli aspecte legate de domnia lui Alexandru Ioan Cuza. Au fost lecturate pagini literare din creația lui Ion Creangă, Paul Demetru Popescu, Dumitru Almaș., s-au făcut prezentări power point. Au fost realizate expoziţii de desene dedicate acestui eveniment.
Elevii claselor a III- a A, a III- a C, a IV- a A, a IV- a B, a V-a A și a V- a C  s-au întrecut în cadrul concursurilor organizate cu acest prilej, dovedind un interes deosebit pentru evenimentul evocat și fiind răsplătiți cu diplome.
Micii, dar talentații elevi de la clasa a II- a C au pregătit și prezentat sceneta „24 Ianuarie”.
Vineri, 23 ianuarie, elevii și cadrele didactice au întinsă Hora Unirii în curtea școlii.

Consilier educativ, prof. Sima Camelia
Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu” Pitești