tudor vladimirescu erasmus 1Între 13-17 mai a avut loc cea de a treia întâlnire din cadrul proiectului Erasmus + SOCIAL MEDIA-NATURAL LEARNING ENVIRONMENT. Ref. No 2018-1-IT02-KA229-048268_4 desfășurat de școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu”- Pitești, sub coordonarea școlii „Istituto Comprensivo Lombardo Radice” din Caltanissetta, alături de alte trei școli partenere din Polonia, Turcia și Bulgaria.

Întâlnirea, desfășurată în Polonia la școala „Szkola Podstawowa im. Ks Adolfa Chojnackiego” din Zagorze, a avut tema „How much is too much”, referitoare la efectele negative ale utilizării excesie a rețelelor de socializare. Prin urmare elevii au avut ca activități premergătoare acestei întâlniri să desfășoare muncă de cercetare în ce privește aceste efecte negative dar și să realizeze în format electronic materiale pe această temă. La întâlnire au participat : Dumitru Maria Magdalena - prof. lb. engleză, Minulescu Carmen – prof. înv. primar și elevii: Stancu Alexandra, Gherman Eliza, Eremia Andrei, Stamate David, Păun Andrei și Aldea Teodora
Activitățile pregătite de școala gazdă au avut drept scop favorizarea colaborării și interacțiunii între elevii din cele cinci școli. Astfel ei au participat la ateliere de arte, știință și gastronomie, dar și la competiții sportive sau de orientare – tip “treasure hunt”. Întâlnirea a fost deschisă de un program artistic menit să arate specificul cultural al țării gazdă. De asemenea, festivitățile de încheiere au cuprins un spectacol cu elevi talentați din școala poloneză și a fost precedat de un show karaoke la care au participat elevii din toate țările.
Pe de altă parte profesorii au luat parte la discuții privind activitățile precedente acestei întâlniri, și au pus la punct detalii referitoare la următoarea întrunire care va avea loc in România între 20 și 26 octombrie. Unul din principalele obiective ale întâlnirii din Polonia, alături de conștientizarea efectelor nocive ale SM , a fost lansarea celui de-al doilea număr al revistei Alternative, revistă electronica în care sunt prezentate activitățile cluburilor de hobbyuri înființate în fiecare din cele cinci școli , ca alternative de petrecere a timpului liber departe de calculator sau alte dispozitive electronice de comunicare.
Cum era de așteptat au avut loc și vizite culturale în centrul istoric vechi al orașului Cracovia, la muzeul Auschwitz - Birkenau, Salina Wieliczka și muzeul satului Wygielzow.
Astfel, participanții la întâlnire s-au întors mai bogați din punct de vedere cultural și mai pregătiți pentru următoarea întâlnire, cea din România, care va deschide cel de al doilea an de proiect în care activitățile vor viza utilizarea SM în scop educațional.

Prof. Dumitru Maria Magdalena
Școala Gimnazială “Tudor Vladimirescu”- Pitești