tudor vladimirescuȘcoala Gimnazială ,,Tudor Vladimirescu” Pitești este parteneră în proiectul  „Medii de socializare on-line - învățarea în mediu natural” No- 2018-1-IT02-KA229-048268_4, alături de alte patru instituții de învățământ de peste hotare. Este vorba de  Istituto Comprensivo Lombardo Radice,  Caltanissetta, Italia, Osnovno uchilishte Dimitar Blagoev, Veliko Tarnovo, Bulgaria, Skola Pastawowa im. Ks Adolfa Chojnackiego, Zagorze, Polonia și Ozel Oguzhan Ozkaya Ortaokulu, Izmir, Turcia.
Scopul principal al proiectului este acela de a oferi elevilor modalități alternative de petrecere a timpului liber, deoarece suntem convinși că aceștia își petrec mult timp folosind medii sociale și alte instrumente de internet. Proiectul vizează, de asemenea, reducerea abandonului școlar și îmbunătățirea performanțelor școlare ale elevilor prin strategii și metode care îi pot motiva să-și termine studiile și să-i pregătească pentru  formarea ulterioară(liceu, facultate) și să devină membri activi și responsabili ai comunităților lor locale și naționale.
În săptămâna 10-16 martie 2019, la Caltanissetta, în Italia, s-a derulat conform calendarului acestui proiect prima mobilitate cu elevi. În urma unei riguroase selecții, au fost desemnați șase elevi care să ia parte la activitățile organizate de școala din Italia. Aceștia au fost: Brădeanu Alexandra, Capragiu Victoria, Brătescu Rareș, Tudoran Eduard, Păun Robert și Vîlcu Andrei. Ei sunt membri ai cluburilor de hobby ce se derulează în școală.  La această mobilitate au fost însoțiți și coordonați de doamnele profesoare Dulică Daniela și Ivan Simona.
Agenda acestei întâlniri a fost încărcată și, în același timp deosebit de interesantă. Elevii au luat parte activă la activitățile propuse, au cunoscut aspecte concrete ale învățământului din această țară, au putut face chiar și comparații cu învățământul țării din care provin. Într-un cuvânt, granițele nu și-au mai avut rolul, limba engleză fiind cea care i-a făcut să se împrietenească, să schimbe impresii și să petreacă clipe minunate.
Profesorii au dezbătut diverse teme, în special legate de avantajele și dezavantajele folosirii mijloacelor de socializare. Concluzia dascălilor a fost unanimă: mediile de socializare au rolul și importanța lor, cu condiția să fie utilizate echilibrat, nu excesiv.
În afară de activități practice de învățare, participanții la această mobilitate au intrat în contact și cu atracțiile turistice ale Siciliei. Cele mai importante obiective ale Caltanissettei și ale orașului Palermo au dezvăluit vizitatorilor frumuseți de care s-au bucurat alături de noii lor prieteni. Și aici, ca și pe parcursul activităților practice, cei șase elevi români au atras atenția prin volumul bogat de cunoștințe din diverse domenii și prin ușurința cu care foloseau limba engleză, fiind apreciați de cadrele didactice din Turcia, Polonia, Bulgaria și Italia. Bucuria noastră a fost cu atât mai mare cu cât în școala din Caltanissetta am întâlnit câțiva copii ai conaționalilor noștri aflați la muncă în îndepărtata Sicilie.
Pentru o săptămână telefonul a fost folosit doar pentru a le împărtăși părinților momentele plăcute petrecute alături de noii lor prieteni, prietenii virtuali beneficiind doar de pozele de pe aceste meleaguri însorite. Elevii au descoperit bucuria discuțiilor față în față, a sentimentelor, a momentelor artistice de excepție prezentate de școala gazdă, precum și gustul deosebit al preparatelor gastronomiei siciliene. Lacrimile vărsate în ultima seară au concluzionat: scopul proiectului a fost atins, participanții au petrecut clipe pe care sigur nu le vor uita! Fiecare se va întoarce în țara sa, la colegii lor, rețelele de socializare îmbogățindu-se cu adrese noi, ale noilor prieteni din această săptămână.
Ne-am întors acasă impresionați de ceea ce am văzut, locuri și oameni, dar și recunoscători pentru baza materială și ceea ce are frumos și bun învățământul românesc. Sigur am lăsat în ochii partenerilor convingerea că românii sunt oameni veseli, inteligenți, cu diverse și solide cunoștințe!

Prof. înv. primar Dulică Daniela
Prof. Ivan Simona