tudor vladimirescu targÎn şcoala noastră, se organizează frecvent diferite acţiuni antreprenoriale, fie în scopuri umanitare, fie pentru achiziţionarea de materiale necesare unei educaţii de calitate. Printre acestea se numără “Târgul de toamnă”, devenit deja popular printre membri comunităţii.

Copiii, alături de învăţători, diriginţi, părinți și bunici, s-au întrecut în idei creative şi produse variate, de la zacuscă  de ghebe, aperitive, murături asortate, mere, gutui şi nuci, frumos ambalate, până la acadele în chip de fantomă, aranjamente cu flori de toamnă, din grădina proprie, dovleac copt, suc proaspăt de mere şi chiar varză călită cu mămăligă. Şi, pentru că a III-a ediție a „Târgului de toamnă” cu produse tradiționale locale si de sezon, s-a desfășurat sub semnul Centenarului, încununând 100 de ani de tradiții, pentru 100 de ani de dezvoltare durabilă, majoritatea produselor au fost decorate cu fundiţe tricolore, sau ambalate în diverse materiale, ce conţineau motive tradiţionale româneşti. Cum imaginaţia copiilor nu are margini, au cerut mămicilor sau bunicilor să gătească împreună plăcintă cu mere, sau prăjitură cu fructe în forma hărţii României.
Alături de cele 12 standuri ale grădiniţei şi claselor P – a VIII-a, a fost amenajat un stand de către  voluntari ai Asociației Părinţilor Copiilor cu Autism (APCA).
Lucrul cel mai important, remarcat de altfel si de către părinți, a fost faptul că educaţia antreprenorială desfășurată în școala noastră, a produs schimbări la nivel comportamental și atitudinal în rândul copiilor. Astfel, micuții s-au întrecut în a negocia, în a convinge că produsele lor sunt cele mai bune, mai gustoase și mai frumos ambalate. Aceasta este una dintre competenţele cheie, pe care le formăm şi le dezvoltăm prin curriculum sau prin activităţi extracurriculare, la nivelul comunităţii şcolare. Împletit cu educaţia financiară, introdusă prin curriculumul la decizia şcolii (opţionale), antreprenoriatul conduce la formarea abilităţilor de viaţă, necesare integrării sociale a noilor generaţii.
Bucuria, cântecul şi voia bună ne-au însoţit pe durata desfăşurării acţiunii, Astfel, alături de Ansamblul de dansuri populare al şcolii, de grupul vocal al clasei a III-a şi de solistul Radu Alexe, s-au încins hore în care s-au prins laolaltă copii, părinţi, bunici, invitaţi şi cadre didactice.
Dacă primele două ediții ale târgului s-au derulat în cadrul Proiectului european "Mănâncă responsabil!", care s-a încheiat în luna ianuarie 2018, începând din această toamnă, acest eveniment va marca Ziua Mondială a Alimentației și va fi una din activitățile înscrise în planul de activități al Programului Mondial “Eco Schools”, pe care îl implementăm cu succes din anul 2005.

Prof. Minulescu Carmen Gabriela
 Şcoala Gimnazială „Tudor Vladimirescu”
– Structură Şc. Gimnazială Nr. 2 Piteşti
(Postat octombrie 2018)