10Odată cu primăvara sperată, la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești au înmugurit roadele muncii elevilor și a dascălilor, dovadă a unei activități susținute, de calitate, la această instituție cu tradiție în performanță a Piteștiului.

Imediat după începerea școlii, în ianuarie și februarie, s-au desfășurat în fiecare sfârșit de săptămână, uneori chiar și sâmbăta și duminica, etape locale ale Olimpiadelor și concursurilor școlare din calendarul Ministerului Educației Naționale și al ISJ Argeș, cu mare desfășurare de forțe din partea școlilor organizatoare și a inspectoratului școlar. Așa cum știm, în județul Argeș se înregistrează una dintre cele mai mari rate de participare a elevilor la olimpiade la nivelul țării, ca dovadă a unui învățământ de calitate, în care elevii sunt încurajați atât de dascăli cât și de părinți să facă performanță.
La învățământul primar, rezultatele micilor Eminescu la Olimpiada de limba și literatura română și Olimpiada de matematică, clasa a IV-a, etapa locală, au fost  foarte bune: la română au participat 35 de elevi, dintre care 23 de elevi au avut peste 80 puncte, iar la matematică au participat 40 de elevi, 12 elevi obținând  100 de puncte, iar 20 elevi, peste 80 puncte, cu toții având toate șansele de calificare la etapele județene.
La Olimpiada de limba și literatura română, gimnaziu, etapa locală, s-au calificat 8 elevi la etapa județeană, iar la Olimpiada de matematică, gimnaziu,  faza locală, s-au calificat 10 elevi la etapa județeană. La Olimpiada de franceză, etapa locală, s-au calificat 7 elevi la etapa județeană, iar la Concurs naţional de discurs public "The Public Speaking Competition", etapa județeană, s-au obținut : premiul I- Stoian Vlad, clasa a VIII-a, prof. coordonator Corina  Dumitrescu, premiul II- Tudor - Radu Anda, clasa a VIII-a, prof. coordonator Corina  Dumitrescu, premiul II- Dogeanu  Ana  Maria, clasa a VII-a, prof. coordonator Bianca Amarie, premiul III- Mărtoiu Ruxandra, clasa a VIII-a, prof. coordonator Corina  Dumitrescu.
La olimpiadele care au avut deja etapa județeană, rezultatele sunt remarcabile: la Olimpiada de fizică, un elev calificat la etapa națională, Robea Anda și o mențiune, clasa a VII-a, prof. coordonator Lavinia Orășanu, iar la Olimpiada de educație tehnologică, un elev calificat la etapa națională, Lorelai Bălțat, clasa a VI-a și un premiul II, prof. coordonator Simona Sandu. La „Cultură și spiritualitate românească”, premiul III, Vasile-Ghilencea Alexia, clasa a V-a.
Ca o privire de ansamblu, în această școală s-au obținut în semestrul I al anului școlar 2017-2018, peste 250 de premii la concursuri județene și naționale, ceea ce reprezintă un semn al dorinței de a învăța și de a excela pe care o dovedesc elevii, susținuți de dascăli de înaltă ținută profesională.

Prof. Iris Tănăsescu

(Postat februarie 2018)