10Elevii și profesorii Şcolii Gimnaziale Mihai Eminescu au sărbătorit în ianuarie, alături de invitați, 51 de ani existență: mai mult de o jumătate de veac în care unitatea de învățământ a devenit una de renume în județ. Prezente la eveniment, oficialitățile locale - inspectorul general al ISJ Argeș, Dumitru Tudosoiu, viceprimarul Piteștiului Laurențiu Zidaru și alte personalități ale municipiului, au rostit cuvinte emoționante, punctând mai ales valoarea pe care Şcoala “Mihai Eminescu” o are prin conducerea și profesorii ei, valoare certificată în rezultatele obținute de elevi. Evenimentul a fost marcat printr-un spectacol oferit de elevii școlii, ocazie cu care au fost înmânate și premiile Concursului de creație “Mihai Eminescu”, organizat de unitatea de învățământ din Piteşti ce poartă numele marelui poet naţional.

Secţiunea ARTĂ PLASTICĂ (clasele V-VIII)
Premiul I: Olivotto Timeea, Şcoala “Mihai Eminescu” - îndrumător: Popa Miana
Premiul I: Diţă Andrada, Şcoala “Mihai Eminescu” Piteşti - îndrumător: Badea Marinela
Premiul II: Vochin Karina, Şcoala “Mihai Eminescu” Piteşti - îndrumător: Raţiu Magdalena.
Secţiunea ARTĂ PLASTICĂ (clasele I-IV)
Premiul I: Cristian Miruna, Şcoala ”Alexandru Davila” - îndrumător: Ioniță Ioana
Premiul I: Democ Popa Alexia, Şcoala Gimnazială ”Mihai Eminescu” - îndrumător: Arsene Constanța
Premiul I: Buga Anastasia, Şcoala ”Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia
Premiul II: Tache Irina Ioana, Şcoala”Mihai Eminescu” - îndrumător:  Zmărăndescu Sofia
Premiul III: Constantinescu Cezara, Şcoala ”Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia
Menţiune: Bucşan Bogdan, Şcoala”Mihai Eminescu” - îndrumător: Arsene Constanța.
Secţiunea CREAŢIE LITERARĂ (clasele V-VIII)
Premiul I: Mondoc Raluca, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Dovleac Manuela
Premiul II: Avram Larisa, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Dovleac Manuela
Premiul III: Popa Daria, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător:
Popa Miana
Menţiune: Bițan Teodora, Şcoala „Oprea Iorgulescu”, Câmpulung
- îndrumător: Horobeanu Gabriela
Menţiune: Mandu Maria Alexandra, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tănăsescu Iris.
PROZĂ
Premiul I: Nistor Maria, Școala „Oprea Iorgulescu”, Câmpulung - îndrumător: Bițan Angela
Premiul II: Achim Delia Ștefania, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător:
Popa Miana
Premiul III: Pahonțu Teodora, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Martinescu Floarea
ESEU
Menţiune: Olteanu Ioana, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Popa Miana.
DRAMATURGIE
Premiul I: Robea Anda Teodora. Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” - îndrumător: Dovleac Manuela.
Secţiunea CREAŢIE LITERARĂ (clasele I-IV)
Premiul I: Dorcioman Briana, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia
Premiul I: Zaharia Francesco, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia
Premiul II: Cîrstescu Andra, Școala „Tudor Vladimirescu” - îndrumător: Capragiu Ristea
Daniela
Premiul II: Răducanu Daria, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia
Premiul III: Popescu Andreea, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia
Menţiune: Comănescu Darius, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia.
PROZĂ
Premiul I: Cîrstea Sara, Școala „Alexandru Davila” - îndrumător: Ioniță Ioana
Premiul II: Mihail Patricia, Școala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia
Secţiunea ARTĂ FOTOGRAFICĂ (clasele V-VIII)
Premiul I: Şerban Alexandra, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Dumitrescu Corina
Premiul I: Lupu Mihnea, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Amarie Bianca
Premiul II: Robea Anda, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Florescu Sebastian
Premiul II: Micu Cristiana, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Orăşanu Lavinia
Premiul III: Vlad Eduard, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Popa Miana
Premiul III: Brassai Csaba, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Amarie Bianca
Menţiune: Zamfir Alexia, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Popa Miana
Menţiune: Ionescu Amalia, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Amarie Bianca.
FOTOREPORTAJ
Premiul I: Neacşu Valentin, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Dumitrescu Corina
Premiul I: Popa Maria, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Dumitrescu Corina.
Secţiunea ARTĂ FOTOGRAFICĂ (clasele I-IV)
Premiul I: Olteanu Teodora Ioana, Şcoala „Mihai Eminescu”- îndrumător: Proistosescu Elena
Premiul II: Comănescu Albert Andrei, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia
Premiul III: Dorcioman Briana Teodora, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia.
FOTOREPORTAJ
Premiul I: Florescu Mihnea, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Florescu Dana
Premiul II: Voicu Andreea Miruna, Şcoala „Mihai Eminescu” - îndrumător: Tomescu Claudia.

(Postat ianuarie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top