matei basarab scoala de vara 1Școala Gimnazială "Matei Basarab Pitești", în parteneriat cu Parohia Nașterea Maicii Domnului din Valea Mare Podgoria Ștefănești
a participat activ la programul catehetic, cultural educativ “Hristos împărtășit copiilor”.  Programul s-a derulat în fiecare duminică, pe perioada vacanței de vară, de la 18 iunie până la 8 septembrie 2019.
Vacanţa de vară este o perioadă lungă de libertate pentru toţi copiii. Cei mai mulţi dintre ei, dacă nu chiar majoritatea, nu-şi pot permite, însă, să-şi petreacă vacanţa mare altundeva decât acasă. Sondând copiii, vom descoperi că, deşi se bucură că a venit vacanţa, îşi doresc totuşi să fie împreună cu alţi copii, să aibă un îndrumător adult pentru jocurile şi activităţile lor, care să vină cu propuneri, chiar şi cu statut de negociator, să le susţină ideile lor şi să le dea formă activă.  De aceea, după o perioadă de libertate totală, de la începutul vacanţei, copiii devin dornici de activităţi organizate. Ideea  Școlii de vară, la care aderăm şi noi, a fost şi este una excepţională în acest sens.
Stimularea implicării voluntare a copiilor în activităţi recreativ-instructive, cu promovarea şi valorizarea potenţialului individual şi de grup a acestora, precum şi însuşirea, pe termen scurt şi lung, a unor alternative real-educative de petrecere a timpului liber în opoziţie cu tentaţiile nocive tot mai des întâlnite chiar la vârsta școlarilor mici.
Obiective pe termen scurt, mediu și lung:
# Dezvoltarea capacităţii de relaţionare şi comunicare principială cu alţi copii, de aceeaşi vârstă, dar şi de vârstă şi nivel educaţional diferit;
# Însuşirea şi practicarea unor activităţi specifice vârstei şi adresate petrecerii timpului liber în mod benefic (jocuri, comportamente, manifestări);
# Dezvoltarea capacităţii de a accepta noi provocări, care impun implicare personală în descoperirea de soluţii practice şi utile vieţii de zi cu zi;
# Dezvoltarea imaginaţiei şi creativităţii, deopotrivă prin spontaneitate, dar şi prin analiză şi raţionare individuală şi de grup;
# Dezvoltarea încrederii în propriile capacităţi şi a stimei de sine în raport cu ceilalţi, dar şi cu sine însuşi;
# Dezvoltarea şi aplicarea concretă a abilităţilor de comunicare prin exprimarea opiniei personale în situaţii decizionale.
În cadrul programului s-au desfășurat ateliere creative de: pictură pe sticlă, pictură pe lemn, pictură pe piatră, atelier gastronomic, ateliere meșteșugărești (confecționarea unor obiecte din materiale reciclabile), ateliere de ecologie (amenajarea unor spații verzi), ateliere muzicale, ateliere sportive, drumeții și cercuri de studiu al limbilor străine într-o maniera interactivă și ludică. Scopul acestor activități este dezvoltarea abilităților de comunicare, cooperare, a deprinderilor creative, a integrării și interrelaționării între copii. Programul de activități a fost coordonat de preoții parohiei, împreună cu membrii Comitetului de femei al parohiei, care au susținut atelierele și i-au supravegheat pe copii în intervalul orar amintit.
Activitățile derulate au fost gratuite și destinate copiilor din parohie, din școlile partenere și din împrejurimi.

Admin. Zaria Gabriela
Școala Gimnazială “Matei Basarab”, Pitești