matei basarab mica unire 3Mica Unire  este considerat a fi primul pas important pentru formarea statului național unitar român, după ce, la 5 ianuarie 1859, Alexandru Ioan Cuza a fost ales în unanimitate domn al Moldovei, iar la 24 ianuarie 1859, este ales și domn al Țării Românești.

Unirea celor două principate a fost un proces care a început în 1848, bazat pe puternica apropiere  culturală și economică  între  cele  două  țări.  În anul 1848 s-a realizat uniunea vamală între Moldova și Țara Românească, în timpul domniilor lui Mihail Sturdza, respectiv Gheorghe Bibescu.
Pentru a marca sărbătorire  Micii Uniri,  elevii claselor a II-a E și G, de la Școala Gimnazială ,,Matei Basarab”, din Pitești, sub îndrumarea doamnelor prof. înv. Stănciucu Tudorița și Ilie Liliana Luminița, au desfășurat diverse activități  dedicate  zilei  de 24 ianuarie.

Prof. Stănciucu Tudorița
Prof. Ilie Luminița
Școala Gimnazială ,,Matei Basarab”, Pitești
(Postat ianuarie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top