03Elevii Şcolii Gimnaziale „Matei Basarab”, Pitești s-au pregătit ca în fiecare an să sărbătorească „Ziua Culturii Naționale” și împlinirea a 167 de ani de la nașterea marelui poet Mihai Eminescu. Un mare aport au avut doamnele profesoare din catedra de limba română, care au îndrumat elevii claselor a VIII-a pentru realizarea unor creații literare deosebite, a unor postere, a unor machete cu aspecte din viața și creația poetului.
Și cei mai mici elevi au realizat picturi, inspirându-se din poeziile lui Eminescu. Apoi, împreună, au recitat poezii, au cântat cântece pe versurile poetului, au vorbit despre opera marelui poet.
Invitat la activitate a fost și preotul paroh al Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, din Parohia Găvana III, care a apreciat în mod deosebit râvna elevilor și dăruirea cu care au realizat această manifestare.
La finalul activității, care s-a desfășurat în sala de festivități a școlii, a luat cuvântul doamna directoare Elena Odă, care a mulțumit elevilor, profesorilor și părinților pentru sprijinul acordat.
Şi pentru că luna ianuarie este o lună a sărbătorilor, nu puteam să nu ne bucurăm împreună de Ziua Unirii – 24 ianuarie. Părintele paroh Dumitrescu Alexandru a săvârșit în deschiderea manifestărilor o slujbă de TE DEUM, la care s-au rugat dimpreună elevi, profesori, preot. Elevii claselor a III-a, îndrumați de doamnele profesoare Ileana Silveanu și Ana Boșoagă  au realizat un program artistic care a inclus sceneta „Moș Ion Roată și Unirea”, precum și cântece și poezii patriotice. Manifestarea s-a încheiat cu o Horă a Unirii în care s-au prins toți participanții.

Dialog cu Eminescu
Astăzi e ziua ta
Și mă întreb, oare ce-ți pot da?
Aș vrea să-ți spun o poezie
Care-mi este dragă mie,
Să-ți urez acum de toate
Fericire, sănătate!
Și mai am să-ți zic ceva
În versurile ce vor urma:

Vreau să-ți mulţumesc! De ce?
Pentru a ta dragoste
Dragostea pentru români,
Pentru patrie, străbuni,
Pentru acest neam roman
Înrudit cu Decebal,
Pentru tot ce ne-ai lăsat,
Poezii ce ne-ai creat,
Dialogul cu natura,
Pentru a-ntări legătura
Dintre om și Divinitate…
Iartă ale noastre fapte
Nedrepte şi necugetate!
Iartă toate acele cuvinte
Și zic:”Doamne, dă-ne minte!”
Că nu știm s-apreciem
Și de geniul tău să ne bucurăm,
Că în această țară
Mai sunt oameni care-ar vrea să piară
Pentru Sfântul vechi pământ!
Și crede-mă că mă frământ
Când aud oameni cu școală
Cum stau peste tot cu fală
Promițând doar vorbe goale
Făcând fapte chiar banale!
Și acești oameni, luceafărule,
Nu știu ce înseamn-aproapele
Pentru că a lor infatuare
Fără limite, e atât de mare!
N-au putut s-accepte-n țar’
Și mereu cu gust amar,
Și cu fețe mincinoase’
Cu inimi invidioase
Puneau vorba rea de tine!
Dat tu, geniule roman,
Îi vorbeai numai de bine!
Rămân uimită cum
După câte-au îngânat,
Îi iubeai cu dor curat!
Ne-ai dat hrană pentru suflet
Un orizont și-un țel înalt
Spre o lume imaginară
Frumoasă din cale-afară!
Universul ficțiunii artistice
În care fiecare își poate zice
Toate supărările,
Toate frământările!
Îți mulţumesc pentru toate lumile din basme,
Pentru toate-acele vechi fantasme,
Pentru zmeii zburători,
Balauri, vrăjitori!
Mă înclin în fața ta
Și îmi ridic pălăria
Pentru tine, geniul care
A înfruntat cu pieptul tare
Vorbele usturătoare!
“La mulți ani!” noi ți-am urat
Și-ți mulţumesc cu-adevărat
Pentru tot ce ne-ai lăsat!

Petcu Andreea, clasa a VIII-a C
Şcoala Gimnazială ,,Matei Basarab” Piteşti
(Postat ianuarie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top