14La Liceul Tehnologic ”Astra” se desfășoară Proiectul privind Învățământul Secundar (ROSE), prin Schema de Granturi pentru Licee. Proiectul ”Implică-te! Viitorul este al tău!” se derulează timp de patru ani și vizează prevenirea și combaterea absenteismului în vederea creșterii procentului de promovabilitate la examenul de Bacalaureat pentru înscrierea în învățământul terțiar și inserția pe piața muncii a elevilor care fac parte din grupul țintă.

Obiectivele proiectului vizează:
# Creșterea rezultatelor școlare ale elevilor din grupul țintă ( progres școlar evident);
# Scăderea ratei de absenteism la elevii din grupul țintă;
# Creșterea procentului de promovabilitate la examenul de bacalaureat la elevii din grupul țintă;
# Implicarea comunității școlare în vederea creșterii prestigiului unității școlare;
# Creșterea atractivității activităților școlare pentru îmbunătățirea actului educațional;
# Dezvoltare personală și consilierea pentru carieră pentru cunoașterea abilităților și o mai bună inserție pe piața muncii;
# Dezvoltarea abilităților de comunicare și exprimare emoțională  a elevilor din grupul țintă.
Prin  Acordul de grant nr. SGL/R I/ 16 din 27.06.2017, unitatea noastră școlară beneficiază de 152.000 euro pentru desfășurarea activităților din cadrul proiectului.
Beneficiarii proiectului sunt 300 de elevi din cadrul unității școlare (câte 75 de elevi pentru fiecare an de proiect) care vor participa la activități remediale, de dezvoltare personală, de consiliere și orientare în carieră și activități extrașcolare (tabere și excursii).
La începutul lunii octombrie a avut loc deschiderea oficială a proiectului și a început derularea activităților.
Sperăm ca acest proiect să fie un succes!

Echipa de proiect:
Prof. ing. Maria Ionică