Proiectul Educaţional de Voluntariat albesti 2,,Suflet lângă Suflet” a reuşit să aducă, în preajma Crăciunului, miros de sărbătoare şi speranţă  copiilor din cadrul Şcolii Primare Dumireşti, structură a Şcolii Gimnaziale Albeştii de Argeş, judeţul Argeş. Nemărginita bucurie le-a fost făcută de către copiii, conducerea, cadrele didactice şi părinţii Şcolii Gimnaziale ,,Ioan Bădescu” din oraşul Popeşti – Leordeni, judeţul Ilfov.

Implicarea tuturor factorilor educaţionali din cadrul Şcolii Gimnaziale,, Ioan Bădescu” a fost deosebită şi, totodată, necesară, fiindcă elevii beneficiari provin din familii dezorganizate sau cu situaţii materiale precare.
Prima activitate din cadrul acestui proiect, numită ,,A sosit Moş Crăciun, a sosit Moşul bun” s-a desfăşurat în luna decembrie 2018 şi a constat în colectarea de îmbrăcăminte, jucării, dulciuri şi rechizite care au fost dăruite cu multă dragoste preşcolarilor şi elevilor din satul Dumireşti. Pe lângă fericirea citită în ochii lor şi mulţumirea părinţilor pentru ajutorul atât de important şi binevenit, copiii au primit şi o valoroasă lecţie de solidaritate şi spirit civic. Mulţumirea a venit din faptul că fiecare jucărie, hăinuţă sau obiect şcolar au completat un gol care nu putea fi acoperit de părinţi, iar copiii au conştientizat necesitatea acestora şi le-au folosit cu mare drag.
Foarte important este faptul că Proiectul Educaţional de Voluntariat  ,,Suflet lângă Suflet”, susţinut  de doamna profesor Angelica Coman, directoarea Şcolii Gimnaziale ,, Ioan Bădescu” din oraşul Popeşti – Leordeni şi de doamna profesor Claudia Lifoe, directoarea Şcolii Gimnaziale Albeştii de Argeş, se va desfăşura şi cu alte activităţi, pe parcursul anului şcolar 2018- 2019.  Proiectul se desfăşoară sub coordonarea  doamnelor profesoare pentru învăţământul primar Barbu Felicia-Mariana şi Diaconu Carmen şi cu deosebita implicare a cadrelor didactice colaboratoare: Florea Viorica, Tîrnăcop Florentina, Burcin Angelica, Racheru Daniela,Cioltei Maria, Neacşu Petruţa, Casapu Steliana, Stoica Roxana, Aldea Eugenia, Vincene Ana-Maria, State Elena-Sorina şi a partenerilor educaţionali - Asociaţia de Părinţi a Şcolii Gimnaziale ,,Ioan Bădescu”.

Prof. înv. primar Diaconu Carmen
(Postat ianuarie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top