Elevii și cadrele didactice din Școala Gimnazială nr. 1 Micești au primit vizita reprezentanților Inspectoratului de Jandarmi Județean Argeș, prilej pentru a desfășura activități cu caracter preventiv – educativ într-un mod deosebit.
Activitățile au constat în expunerea și prezentarea unor materiale video, distribuirea de pliante și broșuri informative, discuții interactive pe diverse teme, care vizează ordinea și liniștea publică, pregătirea antiinfracțională a tinerilor precum și a modului de gestionare a unor situați cu care elevii se pot confrunta în spațiul public.
Au fost puse în discuție aspecte privind respectarea normelor de conviețuire socială prevenirea și combaterea violenței în mediul școlar, riscurile pe care le implică consumul de alcool și etnobotanice, situațiile în care pot apela numărul de urgență 112 precum și sancționarea celor care apelează acest număr fără motiv întemeiat.
De asemenea, jandarmii i-au sfătuit pe elevi cum să evite contactul cu persoanele străine, binevoitoare, întâlnite în spațiul public sau pe diferite site-uri de socializare prin intermediul internetului, având în vedere că sub masca falsei amabilități se ascund diverși infractori.

(Postat aprilie 2014)