În anul 1958 a fost înfiinţată în Piteşti „Şcoala Sportivă de Elevi”, care funcţiona pe lângă Liceul “Nicolae Bălcescu”, cu secţiile: atletism, baschet, gimnastică, având ca baza materială sala şi terenul acestui liceu.
În anul 1971, prin Decizia 91 a Ministerului Educaţiei şi Învăţământului, Şcoala Sportivă de Elevi a devenit unitate independentă.
Şcoala Sportivă de Atletică Grea “Viitorul” Piteşti a luat fiinţă în anul 1971, ca secţie pe lângă Grupul Şcolar Construcţii Civile, cu 6 ramuri de sport : box, haltere, lupte, fotbal, rugbi, judo. În 1972 s-au înfiinţat încă doua secţii: tenis de masă şi handbal. În anul 1972, Şcoala Sportivă Viitorul Piteşti a devenit unitate independentă.
În anul 1974, această şcoală s-a desfiinţat, secţiile cu cele mai bune rezultate fiind asimilate de Şcoala Sportivă “Viitorul” Pitești. În anul 1974, Şcoala Sportivă “Viitorul” a rămas singura unitate sportivă din Piteşti, cu sediul în strada Traian nr. 14, asimilând şi secţiile cu bune rezultate ale Şcolii Sportive de Elevi, tocmai desfiinţată.
În anul şcolar 1974-1975, “Viitorul” funcţiona cu 74 grupe la 11 ramuri de sport (atletism, baschet, box, haltere, handbal, judo, lupte, tenis de masă, tenis de camp şi volei), cu 1.121 elevi şi 28 cadre didactice.
La 1 septembrie 1977, denumirea Şcolii Sportive Viitorul a fost schimbată în Clubul Sportiv Şcolar Viitorul Piteşti. Clubul a funcţionat până în anul 1995, când, ca urmare a reorganizării activităţii sportive, s-a înfiinţat Liceul cu Program Sportiv Piteşti- Clubul Sportiv Şcolar (LPS - CSS Piteşti), clubul fiind rezultatul comasării Clubului Sportiv Viitorul, cu opt secţii sportive (baschet, handbal, înot, volei, tenis de câmp, şah, judo, lupte), şi a clubului Sportiv Aripi Piteşti, care funcţiona cu atletism şi fotbal.
CSS funcţionează ca secţie pe lângă Liceul cu Program Sportiv Piteşti. Liceul cu Program Sportiv Piteşti a fost înfiinţat în baza Ordinul Ministerului Învăţământului nr. 4171/1995 - unitate cu personalitate juridică, cu sediul în Piteşti, strada Traian nr.14.
În prezent funcţionăm cu 9 secţii pe ramura de sport (atletism, baschet, handbal, înot, judo, fotbal, volei, tenis, lupte greco romane), având 1.151 de elevi, din care 700 elevi în 45 de grupe ale  C.S.Ș şi 451 elevi în cele 15 clase de liceu, pregătiți de  54 de cadre didactice  şi asistenți,  17 salariaţi administrativi.
Din septembrie 2012, unitatea noastră poartă denumirea de Liceul cu Program Sportiv „Viitorul” Piteşti.
(Postat februarie 2014)