92La sfârşitul lunii februarie, Casa de Cultură „Adriana Trandafir” din Bascov a fost gazda preselecţiei pentru Festivalul Tinereţii Mangalia 2015, festival internaţional de muzică uşoară şi folclor rezervat copiilor şi tinerilor între 6 şi 25 de ani. 21 de concurenţi din Olt şi Argeş (Boteni, Tigveni, Domneşti, Câmpulung, Piteşti, Mioveni, Bascov) s-au întrecut în a-şi demonstra calităţile vocale şi instrumentale în faţa juriului format din profesionişti:  Viorel Stoica - directorul Festivalului şi compozitorii Viorel Covaci şi Marin Voican Ghioroiu.


„Este important de ştiut că, în urma preselecţiei, comuna Bascov va avea finalişti la Mangalia la toate categoriile: Popa Dan Eugen la canto - muzică uşoară,  Ana Maria Trandafir la muzică populară, Iancu Cătălin Mihai la instrument, respectiv ţambal şi ansamblul „Doina Bascovului” la categoria ansambluri de dansuri. Toţi vor merge în finala de la Mangalia, între 22 iunie şi 5 iulie. Mai mult, în cadrul festivalului, care va fi transmis în direct de Kanal D şi Favorit TV, ansamblul „Doina Bascovului” va susţine un recital de o oră, alături de orchestre consacrate din România.”, ne-a relatat Lorena Toma, managerul Casei de Cultură „Adriana Trandafir” din Bascov.

(Postat februarie 2015)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top