casa de cultura bascov 2Pe 11 septembrie, Casa de Cultură “Adriana Trandafir” din Bascov a onorat invitația  TRINITAS TV- televiziunea Patriarhiei Române, de a participa la Gala emisiunii ”Magazin Folcloric” care a avut loc în Centrul Vechi al Capitalei - Complexul Curtea Domnească – Biserica ”Sfântul Anton cel Mare”.
Orchestra ”Doina Bascovului” a acompaniat nume mari ale folclorului romanesc, iar dansatorii argeșeni au făcut o demonstrație de joc muntenesc! În cadrul evenimentului a fost lansat DVD- ul ”Elemente de port popular” , în prezența delegatului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel - părintele arhimandrit Paisie Teodoresc – vicar patriarhal, a Părintelui Gheorghe Zaharia – parohul Bisericii Sfântul Antonie cel Mare – Curtea Veche din București, Președintelui Institutului Cultural Român - doamna Liliana Țuroiu, a Directorului Institutului de Etnografie si Folclor „Constantin Brăiloiu” al Academiei Romane - academician Sabina Ispas, a doamnei Doina Isfanoni – cercetător-etnolog, precum și a domnului Ciprian Olinici consilier patriarhal și Director TRINITAS TV.
casa de cultura bascov 1Pentru truda și dezvoltarea artistică continuă, “Doina Bascovului” a fost premiată cu Diploma omagială „Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul”. În cadrul aceluiași eveniment, managerul Casei de Cultură ”Adriana Trandafir”, Lorena Toma, a primit pentru strădania și implicarea sa în actele artistice, distincţia „Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul”. Premiile au fost dăruite de părintele arhimandrit Paisie Teodoresc, din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

(Postat septembrie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top