Din cauza crizei financiare, Primăria şi Consiliul Local Băbana nu au putut fi alături de Moş Crăciun în acţiunea de a aduce cât mai multe cadouri tuturor elevilor din localitate, aşa cum se întâmpla în anii anteriori. Totuşi, Moş Crăciun nu a ţinut cont de rang, funcţie sau importanţa părintelui şi a reuşit să ajungă în toate unităţile de învăţământ din localitate.
Ajutoarele Moşului s-au mobilizat şi au făcut ca elevii şi grădinarii din Băbana să simtă emoţia venirii Moşului cu renul Rudolf. Cu această ocazie, atât primarul Ivan cât şi directorul Şcolii de Centru au declarat că sunt bucuroşi de modul cum a fost primit Moşul în şcoli şi grădiniţe. Primarul Bebe Ivan atrage atenţia tuturor părinţilor că Moş Crăciun vine doar o dată pe an. “În rest, părinţii nu trebuie să dea bani la şcoală indiferent de ce spune sau ce solicită vreun cadru didactic. Dacă doriţi să faceţi donaţii, acestea pot fi făcute doar la Asociaţia Părinţilor, al cărui preşedinte este preotul Stănică Laurenţiu. Aceasta este o Asociaţie non profit. Ca părinte, puteţi dona şi cei 2 % din impozitul pe venit. Nu pot să ascund faptul că toţi salariaţii Primăriei au direcţionat aceşti 2% către şcoli”, a spus primarul Bebe Ivan.

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top