A venit iarna, cel mai strălucitor anotimp al anului. Sub mantia argintie, care te îndeamnă numai la visare, fulgi uşori prind să se cearnă prin sita groasă a norilor de plumb. Totul este acoperit de văpăi sclipitoare, iar pământul doarme sub plapuma albă de zăpadă. Copaci îmbrăcaţi în zahăr poartă pe ramurile lor steluţe vesele, care se joacă mângâiate de câteva raze timide ale soarelui.
Inspiraţi de acest tablou superb pe care iarna-l zugrăveşte în fiecare an, elevii împreună cu cadrele didactice ale Şcolii Gimnaziale Nr. 1 Poienarii de Muşcel au organizat un spectacol intitulat Magia Steluţelor argintii dedicat atât frumuseţii acestui anotimp, cât şi întregii comunităţi locale.

 

Pe scena Căminului Cultural din localitate, elevii şcolii noastre au încercat să-şi pună în valoare talentele cultural - artistice şi să transmită un mesaj de linişte şi bucurie comunităţii locale, aşa cum obişnuiesc în fiecare an cu ocazia sărbătorilor de iarnă. Îmbinând frumuseţea colindelor tradiţionale locale cu energia dansurilor moderne, recitând cu pasiune sau uimind prin frumuseţea veşmintelor şi a costumelor, copiii au transmis, aşa cum numai puritatea sufletului lor poate să o facă, bucuria Crăciunului către spectatorii prezenţi în număr destul de mare la spectacolul lor. Sprijiniţi de cadrele didactice ale şcolii şi încurajaţi de mediatizarea evenimentului printr-un post de televiziune local, elevii au dăruit momente de încântare celor prezenţi şi aşteaptă cu nerăbdare sosirea Moşului generos, care îi va vizita, aducând cadouri din partea Consiliului Local şi a  Primăriei Poienarii de Muscel.
Doamna director Prelipcianu Ortansa mulţumeşte pe aceasta cale elevilor, cadrelor didactice şi membrilor comunităţii locale, care s-au implicat  în organizarea şi desfăşurarea acestui program şi speră în buna  colaborare a acestora şi în cadrul viitoarelor acţiuni pe care şcoala le va întreprinde.
Consilier educativ prof. Burhan Cristian
Prof. înv. primar Niţiş Roxana
(Postat decembrie 2013)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top