32Marcând Ziua Mondială a Apei şi Ziua Consumatorului European, elevii Şcolii Gimnaziale Stoeneşti, coordonaţi de prof. Udroiu Bogdan, au desfăşurat activităţi ce au avut ca scop: cunoaşterea şi înţelegerea de către elevi a problemelor lumii contemporane, a posibilităţilor de ocrotire şi conservare a naturii  ca cea mai simplă soluţie pentru o viaţă sănătoasă, responsabilizarea elevilor, părinţilor şi a comunităţii locale în a proteja sursele de apă şi a diminua poluarea acestora, precum şi efectele nocive ale consumării anumitor produse alimentare în exces.
Activităţile desfăşurate au constat în:
# prezentarea de materiale power-point – elevii clasei a VIII-a;
# parada costumelor din materiale reciclabile – elevii clasei a V-a;
# colectarea selectivă a gunoiului menajer – elevii clasei a VI-a;
# lucrări practice de igienizare a curţii şcolii – elevii clasei a VII-a;
# prezentare unui studiu pe etichetele produselor tip croissant cu cremă de cacao, gumă de mestecat, chipsuri, sucuri, ciocolate.

(Postat martie 2015)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top