,,Unitatea Naţională fu visarea iubită a voievozilor noştri cei viteji, a tuturor bărbaților noştri cei mari. Pentru dânsa ei trăiră,munciră, suferiră si muriră.” (Nicolae Bălcescu)
Se împlinesc în aceste zile 156 de ani de la realizarea marelui act istoric al Unirii Principatelor Române de către domnitorul Alexandru Ioan Cuza. Prin dubla alegere a acestuia la 5 respectiv 24 ianuarie 1859, în Moldova şi Ţara Românească, s-au pus bazele statului modern român. Este datoria fiecărui român de a cinsti această zi, de a-şi aminti că este român.
Pentru marcarea Zilei Naţionale de 24 Ianuarie 2015, cadrele didactice de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Stoeneşti au implementat proiectul ,,Hai să întindem hora mare!” având drept scop următoarele: să conştientizeze importanţa evenimentelor istorice de la 24 Ianuarie 1859, să redescopere şi să cultive sentimentul patriotic, să familiarizeze elevii cu principalele reforme care au pus bazele statului modern român, să stimuleze interesul elevilor faţă de studiu şi lectură, să dezvolte capacităţile cognitive, să stabilească analogii, corelări şi sistematizări între evenimentele menţionate, să formuleze opinii referitoare la implicările sociale majore ale problemei în societatea europeană.
S-a realizat în acest sens un program artistic, colaj de cântece şi poezii patriotice specifice sărbătorii, dându-şi mâna în Hora Unirii ca semn al solidarităţii.
Această activitate a avut ca finalitate realizarea unei machete din fire textile, material lemnos şi hârtie.

Prof. înv. prim: Păunescu Iuliana Clara, Ivan Nicoleta, Duţă Roxana, Gheorghiţă Mihaela
Şcoala Gimnazială Nr. 1 Stoeneşti
(Postat ianuarie 2015)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top