,,La ceas de seară, când iarna brodează întreaga natură cu dantele de omăt şi când  <<florile dalbe>>  au ecou în sufletele noastre, Moş Crăciun vine cu daruri multe pentru toţi copiii.”
Iarna, anotimpul jocului fulgilor de nea, este pentru unii prilej de bucurie, iar pentru alţii o emblemă a lacrimilor îngheţate, pierderea ultimelor iluzii că au îndrăznit a visa.
Una din cele mai frumoase sărbători este Crăciunul, sărbătoarea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, când uralele de ,,La mulţi ani!” sălăşluiesc în tenebrele sufletelor, făcându-le să vibreze, iar simbolul bradului împodobit, al colindelor, ne oferă prilejul apropierii de cei de lângă noi cu gânduri si fapte bune. Naşterea Domnului sau Crăciunul este o importantă sărbătoare a creştinătăţii când cerul s-a deschis şi s-a unit cu pământul. Sărbătorile sunt întotdeauna un prilej de manifestare a bucuriei, respectând tradiţiile şi obiceiurile creştine.
Deoarece generaţiile tinere au tendinţa de a lăsa uitării, de a ignora ceea ce este tradiţional, noi, cadrele didactice, avem datoria de a sensibiliza şi stimula interesul elevilor noştri spre a păstra tot ce este frumos şi util din acest “străvechi”.
În acest sens, cadre didactice coordonatoare de pe raza localităţii Stoeneşti, în colaborare cu Primăria şi comunitatea locală, au implementat Proiectul Educaţional ,,ŞI TU POŢI FI MOŞ CRĂCIUN”, pentru care au identificat 55 de beneficiari (copii orfani sau din familii defavorizate) din “Complexul de servicii pentru copilul în dificultate Rucăr”, cărora le-au bucurat sufletele prin colinde şi daruri.
În cadrul aceluiaşi proiect, prin activitatea ,,Dăruieşte, fii mai bun!” s-au identificat beneficiari copii defavorizaţi de pe raza localităţii, satul Valea Bădenilor.
Scopul acestui proiect a fost stimularea creativităţii elevilor, dezvoltarea relaţiilor de parteneriat între diferite unităţi şcolare, promovarea şi păstrarea obiceiurilor şi datinilor ce marchează sărbătoarea Crăciunului, sensibilizarea comunităţii locale, ce a determinat solidarizarea cu cei aflaţi în dificultate, prin donaţii.
Cu acest prilej, elevii stoeneşteni au dat dovadă de dragoste faţă de obiceiurile şi tradiţiile de iarnă prin programul cu care au încântat publicul gazdă, prezentând sceneta Naşterii Mântuitorului şi colinde specifice sărbătorii.
Această activitate a fost un adevărat schimb de experienţă, căci şi copiii din Complexul Rucăr, prin trilurile lor melodioase, au impresionat oaspeţii până la lacrimi, imprimându-le profund sentimentul apreciativ pentru ceea ce înseamnă ocrotirea, dragostea şi căldura sufletească cu  care familia îi aureolează.
Darurile oferite acestor copii aflaţi în dificultate le-au bucurat inimile, anunţând aşadar prin acest gest că există oameni cu suflet care-şi deschid inimile pentru a dovedi datorie morală faţă de jertfa răscumpărătoare a Fiului lui Dumnezeu.

Consilier educativ,
Prof. Popescu Roxana