În „Calendarul activităţilor extracurriculare” sunt planificate diverse activităţi menite să-i antreneze pe elevii noştri. Una dintre acestea este activitatea de Halloween, desfăşurată la toate nivelurile şcolii, condusă de domnişoara profesor de Limba engleză, Costache Georgiana Amelia și coordonată de consilierul educativ, profesor pentru învăţămânul primar, Roxana Puică.
Domnișoara profesor de Limba engleză le-a prezentat un material pe această temă, subliniind importanţa acestei sărbători pentru popoarele de origine celtică şi nu numai, o sărbătoare religioasă, de altfel, Sărbătoarea tuturor Sfinţilor, devenită una mai mult comercială în zilele noastre.
Elevii au pregătit o expoziţie de desene şi o paradă a costumelor şi dovlecilor sculptaţi. Cei mai mari dintre elevi au alcătuit juriul, desemnând câştigătorii la următoarele secţiuni: „The best Halloween costume”:  „Vampire girl” - Puică Daniela Ştefania, clasa I, şi „Batman”- Neacşu Marius, clasa a IV-a. „The best Halloween pumpkin”:  Neacşu Marius, clasa a IV-a. 
Elevilor participanţi la activitate le-au fost înmânate diplome de participare, iar câştigătorilor diplome special create pentru ei.
Ca de fiecare dată, ne propunem ca, prin participarea la aceste activităţi, elevii şcolii noastre să dobândească şi informaţii din cultura şi civilizaţia altor ţări.
Şcoala Primară Glavacioc face parte din structura Şcolii Gimnaziale „Ştefan cel Mare”. În cadrul acestei şcoli funcţionează clasa pregătitoare, clasele I şi a II-a, îndrumate de domnișoara profesor Ştefana Florentina, clasele a III-a şi a IV-a, îndrumate de domnul învăţător Muraru Constantin şi grupa de preşcolari îndrumată de doamna profesor pentru  învățământul preşcolar Ciobanu Ramona.
Un dascăl adevărat, pe lângă faptul că trebuie să fie un bun pedagog, trebuie să fie şi un bun psiholog. El trebuie să înţeleagă copilul şi particularităţile individuale ale acestuia.
Pe lângă activităţile didactice trebuie să realizăm şi activităţi recreative, activități în care elementul instructiv-educativ se îmbină cu cel distractiv. Astfel s-a desfășurat şi activitatea susţinută în data de 31.10.2013, cu prilejul sărbătoririi Halloweenu-lui.
Discipolii claselor I, a II-a şi cei ai clasei pregătitoare au organizat un carnaval. În cadrul activităţii s-au desfăşurat concursuri precum: Cel mai frumos dovleac, Cel mai frumos costum. Elevii claselor a III-a şi a IV-a au participat la concursul de desene organizat pe această temă.
Menţionez că activitatea şi-a atins scopul propus iniţial şi aceasta le-a oferit educabililor prilejul de a-şi însuși anumite noţiuni de cultură şi civilizaţie engleză.

 

Consilier educativ, prof. înv. primar, Roxana Puică
Profesor, Ştefana Florentina
(Postat decembrie 2013)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top