stefan cel mareȘcoala cu clasele I-VIII Ștefan cel Mare se află în această perioadă în plin proces de renovare interioară. Lucrările au demarat la finalul anului trecut, sunt finanțate din bugetul localității și din fonduri alocate de Consiliul Județean Argeș și presupun schimbarea instalației electrice, tencuirea sălilor de clasă și înlocuirea lambriului și a parchetului.

Cu ocazia acestor reabilitări se vor realiza și măsurile dispuse pentru obținerea autorizației ISU. Investiția totală în reamenajarea interioarelor școlii se ridică la circa 1,2 milioane de lei. La finalul anului trecut, administrația județeană a alocat Primăriei Ștefan cel Mare fonduri în valoare de 100.000 de lei pentru lucrările la școală. La momentul actual, o treime din lucrările de renovare interioară sunt aproape finalizate, acestea constând în reabilitarea corpului de clădire în care funcționează laboratoarele școlii și două săli de clasă. Autoritățile din comuna Ștefan cel Mare își propun să finalizeze întreaga investiție înainte de începerea viitorului an școlar. În unitatea școlară învață peste 200 de elevi din satele Ștefan cel Mare și Glavacioc. Lângă școală funcționează o grădiniță modernă, dotată conform standardelor în educație, unitate care în urmă cu câțiva ani a trecut la rândul său printr-un amplu proces de reabilitare și modernizare.

(Postat februarie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top