stefan cel mare“Afară-i toamnă, frunză ’mprăştiată/ Iar vântul svârle ’n geamuri grele picuri...”, iar noi, cei mici sau mari, elevi, profesori sau părinţi nu mai citim scrisori din roase plicuri, ci ne-adunăm  cu bucurie, ne strângem mâna, împărţim zâmbete şi ştergem nostalgia în clinchete de clopoţei. E toamnă iar şi şcoala noastră-aşteaptă bucuroasă să ne vadă.

Suntem cu toţii mai veseli, mai mândri şi mai fericiţi. De astăzi, prima zi de şcoală e-ntâiul pas  spre noi deschideri. Azi, celebrăm cu bucurie şi emoţie, în suflet şi în glas, triumful Şcolii Gimnaziale „Ştefan cel Mare” în cadrul proiectului european „Creșterea calității procesului educațional prin implementarea de măsuri integrate”.
Eforturile depuse în vederea integrării unităţii noastre în cadrul acestui proiect au fost temeinice. Ne bucurăm enorm să vedem că nu s-a muncit în zadar, având în vedere că suntem una dintre puţinele instituţii educaţionale din judeţ care a atins această performanţă. Astfel, în acest an şcolar, suntem gazdele unui program educaţional „ Şcoala după şcoală”: patru grupe vârsta preşcolară – “Grădiniţa prietenoasă”, două grupe de nivel primar şi două grupe de elevi de nivel gimnazial. Programul îşi propune reducerea analfabetismului, sprijinirea elevilor din medii defavorizate sau aparţinând altor etnii.
Având ca deviză „Toţi oamenii devin egali prin educaţie”, Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare” deschide porţile programului de studii „A doua şansă” pentru un număr de 60 de membri ai comunităţii, adulţi care, din varii motive, nu au beneficiat de a opt clase.
Suntem optimişti şi încrezători în propriile forţe, dar, mai ales, mândri de oportunitatea de care dispunem.

Prof. Ghiold Elena
Școala Gimnazială Ștefan cel Mare, Argeș
(Postat septembrie 2018)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top