09Anul acesta Comisia Proiecte Educaţionale Europene a fost unul dintre punctele forte ale Şcolii Gimnaziale "Ştefan cel Mare". Responsabilul comisiei, prof. Ştefana Florentina a încercat şi a reuşit pe parcursul anului şcolar 2015-2016 să facă această comisie să fie una dintre cele mai active comisii în ceea ce priveşte activitatea specifică acesteia. Astfel, celelalte cadre didactice din învăţământul preşcolar, primar şi gimnazial au răspuns prompt solicitărilor domnişoarei prof. Ştefana Florentina şi s-au obţinut rezultate foarte bune şi, ce este cel mai important, activităţile desfăşurate au fost benefice elevilor.
Am participat la concursuri şcolare naţionale, judeţene, la nivelul clasei, s-au organizat lunar activităţi cu diferite prilejuri: Halloween, Ziua Animalelor, Ziua Mondială a Toleranţei, Ziua Naţională a României, Crăciunul, darul bucuriei, Ziua Internaţională a Nonviolenţei în şcoală, Mărţişorul în dar, Ziua Mamei, Ziua Pământului, Ziua Eroilor etc. S-au încheiat parteneriate şi acorduri de colaborare cu şcoli din Bucureşti, Sibiu, Costeşti.
La fel de activi au fost şi copiii din Clasa Pregătitoare. Deşi au fost în primul anişor de şcoală, aceştia au participat la activităţile enumerate mai sus, la concursurile enumerate mai sus, unde au obţinut următoarele premii:
# Concursul interjudeţean “Toamna prin ochi de copil”- ALEXE TEODORA-PREMIUL I, ANGHEL ALEXIA - PREMIUL al II-lea, PREDUŞCĂ VALENTINA - PREMIUL al III-lea.
# Concursul judeţean „La magie des vacances d hiver”-CUPRIAN AMALIA - PREMIUL II.
# Ziua Educaţiei – „Cel mai frumos desen” - BĂRCAN TEODORA - PREMIUL I
# „My funny pumpkin” - BĂRĂSCU DORI - PREMIUL I
Prompt solicitărilor mele au răspuns şi doamnele educatoare, prin activităţile desfăşurate în cadrul comisiei:
# Ziua Mondială a Familiei - prof. Alexe Adriana.
# Ziua Europei - prof. Tănase Caterina.
# Micii ecologişti, proiect de colaborare-grădiniţă şi Ocolul Silvic Slăveşti, jud. Teleorman - prof. Puică Ioana.
# Împreună vom clădi viitorul! - prof. Puică Ioana, precum şi domnii profesori de la gimnaziu.
# Ziua Mondială a Toleranţei - prof. Mătuşa Ion şi prof. Tănase Marian.
# Ziua Naţională a României - prof. Irimescu Cristina.
# Ziua Mondială a Sănătăţii - prof. Alexe Ionuţ.
# Ziua Internaţională a Apei - prof. Vasiloiu Elena.
# Eminescu - expresie integrală a sufletului românesc - prof. Ghiold Elena.

Responsabil Comisie,
Prof. înv. pr. Ştefana Florentina
(Postat iunie 2016)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top