20A sosit şi primăvara….cu alaiul ei de flori. Dar cea mai frumoasă dintre ele – femeia, este sărbătorită la început de martie. Nici noi, la Liceul Tehnologic “Liviu Rebreanu” din Mozăceni, nu puteam să trecem peste această minunată sărbătoare, fără a o cinsti pe cea care ne dă viaţă, ne alină si ne încurajează mereu. Împreună cu doamna primar, Dună Corina şi Complexul Cultural-Sportiv Liviu Rebreanu, am hotarât să celebrăm femeile. Elevii s-au străduit prin priceperea şi talentul lor să creeze mici opere de artă. Astfel, ei au creat mărţişoare prin noua metodă- quiling, iar cei mai tradiţionali au cusut fluturi, flori şi primavară pe etamină. Talentul lor s-a extins şi la felicitări pictate, cusute sau lipite. Talentul creativ al celor mici a culminat prin crearea de poezii pentru mame. Dintre ele, aş vrea să citez pe cea a elevei Florinei Coman, din clasa a IX-a A:

MAMA
Mama-i gândul ce îl port.
Mama-i omul de suport.
Pentru toate-i mulţumesc.
Scumpă mamă! Te iubesc!

Mama-i dulce alinare,
Mai frumoasă ca o floare
Mama-i sprijin, alinare.
Dragă mamă: TE IUBESC!

Prof. Pintilie Claudia
Elev: Coman Florina
Liceul Tehnologic “Liviu Rebreanu” Mozăceni
(Postat martie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top