Anul școlar 2014-2015  a debutat la 15 septembrie cu bucurii și multe speranțe. Elevii Liceului Tehnologic ”Dacia” din Pitești au venit împreună cu părinții la festivitatea de deschidere a noului an școlar, fiind întâmpinați de cadrele didactice pregătite pentru derularea unui nou parteneriat școală-familie.
Liceul Tehnologic ”Dacia” are o bază materială modernă, destinată unei pregătiri care să asigure o bună inserție socio-profesională pe piața muncii. Liceul funcționează cu 33 de clase pentru învățământul liceal și profesional de stat de 3 ani. La începutul acestui an au candidat 111 elevi pe 28 de locuri, ceea ce arată interesul acestora pentru calificarea într-o meserie.
În egală măsură, activitățile școlare și extrașcolare derulate în cadrul Liceului Tehnologic ”Dacia” au implicat un număr mare de elevi care au obținut 159 de premii la olimpiade și concursuri. Elevul Toader Iulian a obținut premiul I la Olimpiada Națională, domeniul - Mecanică.
Pregătirea de specialitate dobândită în cadrul liceului le asigură viitorilor absolvenți de liceu, obținerea unui certificat de competențe profesionale, nivel IV.

Coordonator Consiliul Școlar al elevilor,
Prof. Mădălina Burcea