dacia roboti 4Printre unitățile școlare cu rezultate deosebite se numără și Liceul Tehnologic ”Dacia” Pitești. În obținerea acestor rezultate un rol important este jucat de elevii și profesorii din unitatea școlară.
Pregătindu-se pentru a deveni fie mecanici pentru mașini și utilaje sau mecanici pentru motoare cu combustie internă fie electricieni, electromecanici sau electricieni electroniști auto, elevii îndeplinesc  la nivelul exigențelor liceului sarcinile date.
În zilele noastre tehnica, robotica și electronica reprezintă un important instrument în automatizarea proceselor de producție, de investigare și cercetare, de avertizare și control, de ridicare a randamentului unor mașini și instalații precum și în asigurarea telecomunicațiilor și a transmisiilor de date. Complexitatea instalațiilor și a proiectării acestora impune, desigur, stăpânirea unor cunoștințe teoretice și practice, cunoștințe ce se dobândesc în timp și cu eforturi susținute în  anii de școală. Aceste cunoștințe au fost puse în valoare prin participarea elevilor la concursurile de profil din țară.
Elevii Liceului Tehnologic „Dacia „Pitești au participat, în luna decembrie 2019 la concursuri  tehnice de electronica și robotică  : Concurs Național TEAM - Botoșani, „Cupa Moș Crăciun” - Târgoviște și ”Cupa Russenart” - Roșiorii de Vede. La aceaste concursuri au fost invitate numeroase licee de profil din țară.  Concursurile au avut două categorii: “Proba de Proiecte” creații ale elevilor și o “Proba Practică” de verificare a abilităților, unde fiecare participant a realizat un montaj electronic.
Elevii îndrumați de cadrele didactice au câștigat locurile I,II,III, mențiuni și diplome de participare. Cu ajutorul acestor eveniment încercăm să dăm aripi talentului și creativității artiștilor în devenire.
Echipele din Pitești, coordonate de profesori cu dăruire – Mihai Cristina Elena , Ioniță Iuliana, Moisescu Maria Cristina, Ion Tomescu Georgeta  i-a impresionat pe cei prezenți și juriul.
Lucrarea “ Proiectarea unui sistem wireless de monitorizare a temperaturii” a elevului Bușe Vlăduț a obținut un bun punctaj, Locul I și cupă la secțiunea proiecte din cadrul concursului regional de electronică și robotică „Cupa Moș Crăciun” desfășurat la Târgoviște. În acest proiect practic prezentat la concurs tema a fost exploatarea capacității de transmitere a datelor în timp real cu ajutorul unui protocolul ZigBee, respectiv achiziția acestor date de la mai multe noduri, în vederea afișării acestora către un utilizator. S-au folosit plăcuțele Arduino de dezvoltare, senzori de temperatură cu circuite integrat, Maxim Integrated DS18B20, un LCD clasic 16 x 2 pentru prezentarea informațiilor legate de temperatură. Scopul final al acestor automatizări este  eficientizarea anumitor  proceselor ce se derulează în cadrul unor încăperi și a stilului de viață al oamenilor.
Proiectul “ARDUINO USB-Roboți ”- Din Alin Marian, Tudor Bogdan a obținut Locul III la concursul național TEAM – Botoșani. La această categorie nu au fost secțiuni pe vârste.
Lucrarea ”Robot autonom - ocolire obstacole„ realizat de elevul Nedelcu Valentin  a obținut locul I la concursul național de electronică - robotică „Cupa Russenart” desfășurat la Roșiorii de Vede.
Tot în luna decembrie 2019 la Liceul Tehnologic „Dacia” se va desfășura concursul tehnic „Creativitate, știință și sete de ftumos” , activitate extrașcolară în proiectul Rose “Dacia poarta spre viitor!”.
Scopul  acestor concursului este valorificarea potențialului tehnic, artistic și creativ al elevilor prin intermediul activităților practice și tehnico-științifice. La aceste concursuri s-a urmărit în mod deosebit: originalitatea, creativitatea și imaginația participanților.

Prof. Moisescu Maria Cristina
Liceul Tehnologic „Dacia” Pitești