# Prima mobilitate Learning, Teaching, Training a proiectului Erasmus
dacia erasmus bunPlus de parteneriat strategic între școli:  ”The Role of ICT  tools in motivating learning and increasing the quality of education”, cu  numărul 2018-1-RO01-KA229-049348_1, a avut loc în perioada 19 – 23 noiembrie 2018 la Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Burdur, Turcia, la care au participat elevi și profesori din Lituania, Turcia, Romania și Italia.

Experiența câștigată de elevii participanți la activitățile derulate în timpul mobilității este benefică pentru dezvoltarea abilităților digitale ale tinerilor, pentru o mai bună integrare în viața socio-profesională a acestora. Strategiile utilizate pentru însușirea noțiunilor de bază în programarea cu Scratch au fost bazate pe învățarea prin proiecte, activități de tip “Learning by doing”, lucrul în echipe mixte formate din elevi din toate liceele partenere în proiect, ceea ce a determinat sporirea atractivității și facilitarea învățării.
Programarea cu Scratch este una din cele mai ”prietenoase” limbaje de programare care permite crearea de materiale de învățare și a poveștilor interactive.
Proiectele elaborate în echipă de către elevi, vor face parte din baza de date de resurse educaționale deschise a proiectului  - OER și constituie exemple de bune practici în predare disciplinelor din aria Științe.
Elevii au completat de asemenea, Jurnale reflexive  în care și-au notat ce au învățat, cum au învățat și ce au simțit în timpul activităților desfășurate la liceul din Turcia, în cadrul programului.
Totodată, s-au dezvoltat abilitățile de comunicare în limba engleză, relațiile interpersonale și culturale ale elevilor. Tinerii au luat contact cu tradițiile și obiceiurile țărilor partenere prin prezentările făcute de către fiecare școală.
Plus valoarea adusă de participarea la această mobilitate este aceea că elevii își vor asuma rolul de mentor pentru alți elevi din fiecare școală parteneră în ceea ce privește inițierea în programarea cu Scratch, prin organizarea unor workshop-uri de învățare și crearea unor proiecte.
Activitățile de instruire au fost completate cu succes prin activitățile culturale, sportive și de teambuilding  organizate de către echipa de proiect a  liceului din Turcia.
Ospitalitatea gazdelor, căldura cu care am fost primiți și însoțiți pe tot parcursul derulării mobilității ne-au impresionat și ne-au lăsat amintiri de neuitat.
Scopul și obiectivele proiectului propuse pentru această mobilitatea au fost atinse cu succes!

Coordonator proiect, prof. Ioniță Iuliana
Coordonator proiecte și programe educative, prof. Dumitrache Cristina