valea iasului 1La aproape jumătate de mileniu de la ființare, comunitatea din Valea Iașului a sărbătorit momentul într-un cadru festiv, în incinta Căminului Cultural. Oaspeții-personalități politice și administrative importante, dar și locuitorii, s-au putut bucura de un spectacol organizat de elevii și profesorii de la școlile din comună.

Ansamblul “Mândrulița” a încântat prin jocul autentic și costumele populare tradiționale, iar cei mici și-au pus în valoare talentul prin scenete pline de tâlc, care au făcut deliciul publicului. Faptul că localitatea are elevi și tineri cu care se poate mândri este, deopotrivă, meritul cadrelor didactice dar și al autorităților locale, care sprijină educația și dezvoltarea învățământului. Dovada cea mai evidentă sunt cele două grădinițe cu program prelungit care au fost construite în Valea Iașului. Tânăra generație este, de altfel, printre prioritățile administrației locale care, pe lângă investițiile inerente în infrastructură, a abordat o politică de sprijinire și încurajare a familiilor pentru a avea copii precum și de stopare a migrării preșcolarilor și școlarilor către școlile din Curtea de Argeș. În programul social al Primăriei intră acordarea sprijinului de 1.000 de lei la nașterea fiecărui copil, dar și premierea, în fiecare an, a elevilor cu performanțe deosebite.

(Postat iunie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top