valea iasuluiDeschiderea noului an școlar s-a făcut în cele mai bune condiții în unitățile de învățământ de pe raza comunei Valea Iașului, prin grija administrației publice locale. În ultimii ani populația școlară din localitate s-a aflat în scădere, însă începând din acest an lucrurile par să ia o turnură pozitivă, în sensul că s-au înscris mai mulți copii în învățământul preșcolar.

”Anul școlar a fost deschis la Școala Primară Mustățești, unde avem clasa pregătitoare și clasele I, II și III, cu un singur învățător care predă simultan pentru toate clasele. Numărul tot mai mic de copii din ultimii ani la clasele primare și gimnaziu a dus la crearea acestei situații. Avem totuși un număr mulțumitor de copii înscriși la Grădinița cu Program Prelungit Mustățești, 17. De asemenea, cursurile au debutat și la Școala Gimnazială Valea Iașului, unde avem de la clasa pregătitoare până la clasa a IV-a, cu două cadre didactice, dintre care unul la clasa a IV-a, care preia și copiii de la Mustățești. La Grădinița cu Program Prelungit Ungureni, din subordinea Școlii Valea Iașului, sunt înscriși un număr de 18 copii”, declară primarul Nicolae Barbu. Condițiile în unitățile școlare sunt dintre cele mai bune, sălile de clasă au fost igienizate, grupurile sanitare sunt amenajate la interior, este asigurată încălzirea centralizată (la Grădinița Ungureni și Școala Valea Iașului pe bază de lemne, iar la grădinița și școala din satul Mustățești pe bază de gaze). Din cei peste 280 de copiii de vârstă preșcolară și școlară din localitate, aproximativ 35% sunt înscriși în unitățile de învățământ din Valea Iașului. Alți 180 de copii învață la școlile și grădinițele din municipiul Curtea de Argeș.

(Postat septembrie 2018)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top