36În perioada 2013-2016, la Valea Iașului s-au derulat două investiții extrem de importante în domeniul preșcolar: este vorba de realizarea a două grădinițe cu program prelungit, cu dotările necesare unei bune funcționări, fiecare ajungând la valoarea de 800.000 lei. Dotările constau în amenajarea corespunzătoare a sălilor de clasă, precum și a spațiilor de odihnă și a sălilor de masă. Urmează ca pe viitor să se amenajeze și câte un parc pentru activitățile recreative ale copiilor.
Având în vedere că s-au eliberat spațiile în care se derulau cursurile celor doua grădinițe, în Consiliul de Administrație al școlii s-a stabilit ca toate clasele, inclusiv cele de gimnaziu, să-și desfășoare cursurile de dimineață. Programul de lucru cu copiii de la grădinițe s-a prelungit și se desfășoară între orele 8.00-17.00.
Având în vedere demararea învățământului cu program prelungit la grădinițe, se observă o ușoară creștere a efectivelor de copii în cadrul acestora și o stabilitate la clasele I – VIII.
În acest an școlar, elevii claselor de gimnaziu se bucură de opționalul  “Prietenul meu calculatorul”, iar elevii clasei a VI-a au un nou opțional, “Sanitarii pricepuți”. Activitățile extracuriculare programate pentru semestrul I sunt variate și atractive:
- Sună clopoțelul! – festivitatea de deschidere a noului an școlar.
- 16 – 22 septembrie – Săptămâna Mobilității Europene -  Cum apărăm stratul de ozon?
- 21 septembrie - Ziua internațională a păcii - Dă o șansă păcii!
- 23 septembrie – Ziua mondială a curățeniei – Un mediu curat este un mediu sănătos!
- 23 septembrie – Proiectul “Baterel și Lumea Non-E”
- 24 septembrie – Ziua mondială a curățeniei – Let’s do it, România!
- 5 octombrie – Ziua mondială a educației – La mulți ani dascălilor de ieri și de azi!”
-16 octombrie – Ziua mondială a alimentației – Copiii și alimentația sănătoasă.
- 31 octombrie – Ziua internațională a Mării Negre – Marea Neagră – pod între civilizații
- 16 noiembrie – Ziua internațională a toleranței – Intoleranța nu va fi tolerată!
- A treia zi de joi din luna noiembrie – Ziua naționala fără tutun –Tutunul poate ucide!
- 20 noiembrie – Ziua universală a drepturilor copiilor – Tu îți cunoști drepturile?
- 21 noiembrie – Ziua mondială a salutului – Saluți, deci respecți!
- 1 decembrie – Ziua Națională a României – Unire-n cuget și-n simțiri
- 3 decembrie – Ziua internațională a persoanelor cu dizabilități – Și eu sunt om, ca și tine!
- Crăciunul – darul bucuriei
- 15 ianuarie – Ziua de naștere a marelui poet Mihai Eminescu – Dor de Eminescu
- 24 ianuarie – Unirea Principatelor Romane – Hai să dăm mână cu mână!

“Școala Altfel”, între 15 mai și 9 iunie 2017
În Consiliul de Administrație al Școlii Gimnaziale Nr 1 Valea Iașului s-a hotărât ca perioada de desfășurare a programului “ Săptămâna Școala Altfel” să se deruleze între 15 mai și 9 iunie 2017.
În această perioadă sunt cuprinse următoarele activități generice:
# “Mă antrenez pentru a salva vieți” – întâlnire cu echipajul ISU Argeș.
# „Gândim, simțim, ne exprimăm prin artă” – concursuri literale și artistice.
# „Și noi suntem ecologiști” – amenajarea și înfrumusețarea spațiilor verzi din cadrul școlilor de la Valea Iașului.
# „Copilul, viitorul om de nădejde al țării” – activități sportive; învățarea și aplicarea bunelor maniere.
# „Ziua porților deschise la liceele argeșene” – vizită orientativă la liceele din Argeș.

Promisiuni pentru terenuri și săli de sport
Datorită funcționării în regim de simultan și apropierii de oraș, oferta educațională nu este la cote optime. Sperăm ca pe viitor cele două grădinițe cu program prelungit să acopere acest deficit și clasele să se desfășoare normal și nu în regim de simultan. De asemenea, normele personalului nedidactic sunt insuficiente pentru funcționarea în condiții bune a acestor unități școlare. Nu în ultimul rând, menționăm că în acest moment nu există terenuri de sport amenajate corespunzător, dar ele au fost promise la festivitatea de deschidere a noului an școlar, de către domnul primar, ca o prioritate a anului 2017. De asemenea, ne propunem ca pe viitor să amenajam și săli de sport la ambele școli existente pe teritoriul comunei Valea Iașului.

Director, prof. Sabina Marin
Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Iașului
(Postat septembrie 2016)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top