Luna decembrie este luna cadourilor, a urărilor de  bine, a iertării şi a gândului bun. Pentru copii, decembrie este luna în care primesc cadouri, mai întâi de la Moş Nicolae şi apoi de la Moş Crăciun. Dar pentru a primi cadouri copiii trebuie să fie cuminţi, să aibă rezultate bune la şcoală şi să recite o poezie sau să cânte un cântecel, în cazul în care Moşul este văzut îndeplinindu-şi misiunea.
La fiecare şcoală, elevii au pregătit prea cunoscuta serbare de sfârşit de an calendaristic pentru Moş Crăciun. De la cei mai mici la cei mai mari, toţi elevii pregătesc un spectacol lângă brad. La Şcoala Gimnazială „Gabriel Marinescu”, Tigveni, cadrele didactice au pregătit diferite activităţi artistice cu colectivele de elevi. În deschiderea programului, grupele de grădiniţă au introdus publicul spectator în atmosfera sărbătorilor de iarnă. Ca în fiecare an, Moşu’ şi-a făcut timp să-i asculte pe toţi copiii, aşa că şi aici a fost nelipsit de lângă brad şi a împărţit cadouri copiilor. În continuare elevii clasei pregătitoare cu programul „Iată, vin colindătorii!”, urmaţi de clasa întâi cu „Zâna iarnă cu fulgişorii ei îl întâmpină pe Moş Crăciun” şi „Deschide uşa creştine!”, programul clasei a doua. Indiferent de cum se numeşte programul, mesajul e acelaşi: cei care s-au pregătit primesc cadourile mult aşteptate. Clasa a treia a prezentat programul „Colinde de Crăciun”, clasa a IV-a A, „Vraja iernii”, iar clasa a IV-a B, „Iată vin colindători!” Programul ciclului gimnazial a fost deschis de colectivul clasei a cincea cu sceneta „Legenda Crăciunului” şi două colinde în limba franceză: „Quand le Père Noël vient me visiter” şi „Père Noël frappe à la porte”.  A urmat „Povestea de Crăciun” (adaptare după Noul Testament) a clasei a şasea, care a şi încheiat programul de scenete. Clasa a şaptea a făcut trecerea de la Crăciun la Revelion şi Anul Nou cu prezentarea a două obiceiuri specifice: „Capra” şi „Pluguşorul”. 

Prof. Davidoiu Georgiana
Şcoala Gimnazială “Gabriel Marinescu”, Tigveni
(Postat decembrie 2014)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top