În data de 16 decembrie 2014, elevii Şcolii „Gabriel Marinescu” din Tigveni, au desfăşurat o activitate extraşcolară umanitară la Centrul de Asistenţă Socială pentru Vârstnici, comuna Şuici. Plini de entuziasmul copilăriei şi al sărbătorilor de iarnă, elevii şcolii şi-au propus să aducă un zâmbet şi o rază de lumină sfântă în sufletele vârstnicilor. Elevii şi profesorii s-au ocupat de strângerea unor fonduri pentru achiziţia unor produse pe care le-au donat vârstnicilor.
Reprezentanţi ai fiecărei clase, însoţiţi de directorul şcolii, Popescu Maria, şi cadrele didactice: Dumitrescu Mihaela, Dumitru Ioana, Ciolpan Ramona, Bădescu Graţian, Davidoiu Georgiana, Davidoiu Marius şi Blăjan Mariana, s-au deplasat la Centrul de Asistenţă Socială pentru Vârstnici cu darurile pregătite, constând în dulciuri şi fructe.
În faţa bătrânilor, într-o ţinută populară de sărbătoare, specifică Văii Topologului, copiii  au prezentat un program artistic cuprinzând colinde ce vestesc Naşterea Domnului. Bătrânii au fost încântaţi de vizită şi de programul susţinut, invitându-ne şi în anul următor să le trecem pragul.
Acţiunea în sine i-a sensibilizat pe elevi, îndemnându-i să fie mai buni, să-şi iubească bunicii şi să aprecieze tot ce li se oferă.
Mulţumim elevilor şi profesorilor care, în spiritul Crăciunului, au donat o sumă fără de care desfăşurarea acestei activităţi nu ar fi fost posibilă. Sperăm ca pe viitor să ne mobilizăm mai bine şi pentru realizarea altor proiecte umanitare.
Urăm tuturor sărbători cu sănătate, bucurie, linişte sufletească, spor în toate şi tradiţionalul LA MULŢI ANI! CRĂCIUN FERICIT! 

Prof. înv. preşcolar: Ciolpan Maria Ramona
Prof. Dumitrescu Mihaela
Şcoala Gimnazială „Gabriel Marinescu”, Tigveni

(Postat decembrie 2014)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top