26Joi, 9 iunie 2016, elevii şcolilor de pe raza comunei Tigveni au participat la evenimentele de comemorare a eroilor neamului românesc.
În fiecare an, în ziua în care Biserica Ortodoxă prăznuieşte Înălţarea la ceruri a Domnului Iisus Hristos, este omagiată şi jertfa celor căzuţi în luptă pentru credinţa, libertatea, apărarea şi întregirea neamului românesc.
An de an, de „Ziua Eroilor”, elevii şcolilor din comuna Tigveni cinstesc memoria eroilor noştri şi sunt prezenţi la monumentele eroilor pentru a-şi aduce şi ei, cu flori în mână şi prin poezii şi cântece patriotice, omagiul celor cărora noi, cei de azi, le datorăm atât de mult.
Şi anul acesta, de la cei mai mici la cei mai mari, elevii claselor P-VIII din cadrul Şcolii Gimnaziale,,Gabriel Marinescu” i-au onorat prin programele artistice pregătite pentru acest eveniment important pe aceia care, cu preţul vieţii, şi-au împlinit jurământul sfânt faţă de patrie şi şi-au pus viaţa temelie pentru această ţară.

Prof. Popescu Maria
Şcoala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu” Tigveni
(Postat iunie 2016)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top