Apropierea de Piteşti face ca mulţi copii din Moşoaia să studieze în Piteşti, atraşi de mirajul oraşului. Administraţia locală însă ridică la Moşoaia şcoală nouă iar, în acest context, directorul Tudor Constantin speră ca elevii să aleagă să înveţe în comuna de reşedinţă, într-o unitate de învăţământ modernă.

“Faptul că localitatea Moşoaia se învecinează cu Municipiul Pitești ne oferă avantaje dar și dezavantaje. De exemplu, în ceea ce privește sistemul de învățământ, dezavantajul este că foarte mulți elevi au ales să meargă în diverse școli din oraş. Din punctul meu de vedere, raportându-ne la numărul de locuitori ai comunei, ar fi trebuit să avem în școlile noastre mult mai mulți elevi. Dar, în viitorul apropiat, vom avea o școală modernă, o școală care, sperăm, va atrage tot mai mulți elevi datorită unui nou nivel de competitivitate. Noua școală va oferi aceleași condiții precum unitățile de învățământ din Pitești.”, ne-a spus directorul Şcolii Moşoaia, Tudor Constantin.

Profesori învăţământ preşcolar

Parasciv Zina – Grădiniţa Moşoaia

Ţinţar Melisa – Grădiniţa Bătrậni

Ciobanu Andreea – Grădiniţa  Ciocănăi

Nica Ana Maria – Grădiniţa  Hinţeşti

Profesori învăţământ primar

Şandru Dana – grupa pregătitoare

Ton Letiţia – clasa I

Bulacu Leontina – clasa a II-a

Eremia Laurenţiu – clasa a III-a

Manea Emilia – clasa a IV-a

Clasele V-VIII

Tudor Constantin – Limba și literatura română

Ţaicu Ramona – Limba engleză, Limba franceză            

Mărcuşanu Maria Mihaela - Matematică

Drugău Viorel - Istorie

Dolofan Ion – Biologie, Geografie

Ghiţă Elena – Biologie, Muzică

Ene Gabriela – Fizică, Chimie

Costeleanu Iulian - Religie

Ghiţă Gheorghe – Educație fizică

Diriginţi

Mărcuşanu Maria Mihaela – clasa a V-a

Dolofan Ion – clasa a VI-a

Ene Gabriela – clasa a VII-a

Ghiţă Elena – clasa a VIII-a

 

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top