Apropierea de Piteşti face ca mulţi copii din Moşoaia să studieze în Piteşti, atraşi de mirajul oraşului. Administraţia locală însă ridică la Moşoaia şcoală nouă iar, în acest context, directorul Tudor Constantin speră ca elevii să aleagă să înveţe în comuna de reşedinţă, într-o unitate de învăţământ modernă.

“Faptul că localitatea Moşoaia se învecinează cu Municipiul Pitești ne oferă avantaje dar și dezavantaje. De exemplu, în ceea ce privește sistemul de învățământ, dezavantajul este că foarte mulți elevi au ales să meargă în diverse școli din oraş. Din punctul meu de vedere, raportându-ne la numărul de locuitori ai comunei, ar fi trebuit să avem în școlile noastre mult mai mulți elevi. Dar, în viitorul apropiat, vom avea o școală modernă, o școală care, sperăm, va atrage tot mai mulți elevi datorită unui nou nivel de competitivitate. Noua școală va oferi aceleași condiții precum unitățile de învățământ din Pitești.”, ne-a spus directorul Şcolii Moşoaia, Tudor Constantin.

Profesori învăţământ preşcolar

Parasciv Zina – Grădiniţa Moşoaia