În epoca modernă s-a obişnuit ca fiecare stat să-şi fixeze anumite simboluri naţionale precum: stema, stindardul, imnul naţional şi ziua naţională. Dintre toate acestea, ultimul tinde să comprime întreaga istorie a unei naţiuni prin semnificaţia lui, de aceea el reprezintă un moment crucial, un act de naştere sau renaştere a unei naţiuni.
1 Decembrie este Ziua Naţională a României, adoptată prin lege după înlăturarea regimului comunist. Din punct de vedere istoric, la 1 Decembrie 1918, Adunarea Naţională de la Alba Iulia, constituită din 1228 de delegaţi şi sprijinită de peste 100.000 de români veniţi din toate colţurile Ardealului şi Banatului, a adoptat o Rezoluţie prin care s-a consfinţit unirea tuturor românilor din Transilvania, întreg Banatul (cuprins între râurile Mureş, Tisa şi Dunăre) şi Ţara Ungurească (Crişana, Sătmar şi Maramureş) cu România.
Ziua de 1 Decembrie 1918 încununează deci lupta românilor transilvăneni pentru Unitate Naţională şi marchează momentul creării României Mari, situându-se în continuarea precedentelor acţiuni unioniste ale fraţilor din Basarabia (27 martie 1918) şi Bucovina (15 / 28 noiembrie 1918).
Poporul român a ştiut atunci să valorifice admirabil conjunctura internaţională favorabilă creată în urma primului război mondial şi a destrămării imperiilor Ţarist şi Austro-Ungar.
Aşa cum sublinia şi istoricul Florin Constantiniu, „Marea Unire din 1918 a fost şi rămâne pagina cea mai sublimă a istoriei româneşti. Măreţia ei stă în faptul că desăvârşirea unităţii naţionale nu este opera nici unui om politic, a nici unui guvern, a nici unui partid; este fapta istorică a întregii naţiuni române, realizată într-un elan ţâşnit cu putere din străfundurile conştiinţei unităţii neamului, un elan controlat de fruntaşii politici, pentru a-l călăuzi cu inteligenţă politică remarcabilă spre ţelul dorit. [...]”
Pentru aniversarea Zilei Naţionale a României, elevii Şcolii Gimnaziale Conţeşti,  îmbrăcaţi în costume populare, au prezentat un frumos program artistic alcătuit din poezii şi cântece patriotice, fiind pregătiţi de doamna profesoară Slujitoru Maria. Au împletit coroane de flori, pe care le-au depus la monumentul eroilor din sat, cu mult respect şi pioşenie.
La realizarea activităţilor dedicate acestui eveniment naţional au  participat cadrele didactice alături de doamna director - Sandu Elena Monica, preotul satului - Ionescu Titel – care  a oficiat o slujbă de pomenire a eroilor și nu în ultimul rând, preșcolarii şi elevii  claselor primare și gimnaziale, îndrumaţi de doamna educatoare -  Creaţă Cristiana şi doamnele învăţătoare -  Tudor Gabriela şi  Dumitru Nicoleta, care au purtat în mâini steguleţe confecţionate de ei înşişi.
Poeziile recitate de aceştia au subliniat cinstirea pe care ei, micii patrioţi, o acordă înaintaşilor demni ai neamului românesc.
Un moment de adâncă emoţie ne-a încercat pe noi, toţi, în momentul în care domnul profesor de istorie, Miroiu Marius, a adresat tuturor celor prezenţi, după slujba de Parastas, un mănunchi de îndemnuri creştine.
Școala Gimnazială Davidești
Structura - Școala Gimnazială Conțești