Fondată între anii 1935 – 1937, în timpul regelui Carol al II-lea, Școala Gimnazială Davidești este o unitate școlară ce adoptă sistemul tradițional de învățământ. Instituţia de învăţământ (cu structurile: GPN Voroveni, Școala Gimnazială Conțești și Școala Primară Olteanca) își propune să realizeze pregătirea și educarea elevilor în spiritul muncii și al cinstei, dezvoltându-le sensibilitatea și personalitatea prin dobândirea de cunoștințe, priceperi și deprinderi.

Grație unui colectiv de cadre didactice calificate în proporție 100%,  eficient și responsabil, urmare a implicării tuturor factorilor educaționali și, nu în ultimul rând, datorită unei bune colaborări cu primarul comunei și cu Consiliul Local Davidești, anul şcolar 2012 – 2013 s-a desfăşurat în condiţii optime atât pe plan educaţional cât şi extraşcolar, obiectivele procesului instructiv - educativ fiind îndeplinite.
Și pentru anul școlar 2013 – 2014 vom asigura un program corespunzător de educare și formare pentru elevi, oferind cursuri ce au la bază curriculum-ul național, o atmosferă familială, preocupare constantă și disponibilitate pentru problemele copiilor, respectarea libertății de credință a fiecărui elev, program de studiu adaptat vârstei și în concordanță cu nevoile de instruire ale elevilor, cercuri pe discipline vizând dezvoltarea armonioasă a acestora, organizarea de activități social-culturale menite să integreze cât mai bine copilul în societate și să-l adapteze la exigențele acesteia, organizarea unor excursii tematice. Ca limbi străine se vor studia: limba franceza, nivel avansat și limba engleză, nivel începător. De asemenea, atât elevii cât și părinții pot fi implicați în diferite proiecte și parteneriate educaționale cu agenți economici, cu instituțiile publice din localitate , cu diferite unități școlare, ci asociații, trupe de teatru etc.
Pentru disciplinele care impun condiții specifice (informatică, fizică, chimie, educație fizică) procesul de învățământ se va desfășura în cabinetele, laboratoarele, terenul de sport sau sala de educație fizică, pe care școlile din comună le au în dotare. Proiectarea CDS s-a realizat în concordanță cu cerințele socio-economice ale zonei și specificul la care școlarizează unitatea de învățământ.
Așadar, disciplinele opţionale ce se vor studia anul acesta, la solicitarea părinților, vor fi: Informatică, Literatură pentru copii și Educație pentru sănătate.
Sperăm, ca în acest an școlar, cu ajutorul domnului primar, Ionuț Sandu, să finalizăm și obiectivul de investiție Grădiniţa Olteanca, ce vine în sprijinul preșcolarilor foarte numeroși de aici, astfel, aceștia putându-se bucura de spațiu suficient, de grupuri sanitare în interiorul grădiniței și de un climat propice desfășurării unui proces instructiv-educativ de calitate.
În încheiere, urez mult succes în noul an școlar  tuturor elevilor și  părinților, putere de muncă și un an încununat cu rezultate deosebite colegilor mei și tuturor dascălilor și, nu în ultimul rând, multă sănătate cititorilor dvs. și locuitorilor comunei Davidești!

Director,
Prof. Monica Elena SANDU