ratesti portret de elev mariaAstăzi este despre tine, Maria! Sensibila noastră! Ziua aceasta este specială pentru că astăzi, 2 Noiembrie faci 11 ani. La mulți ani! Maria este copilul acela care vine permanent cu câte o idee: "Doamna, eu vreau să avem cea mai frumoasă clasă!", mi-a spus în a doua sau a treia oră de dirigenție. Și astăzi, la aproximativ două luni de când a început școala ne putem mândri că ușor, ușor clasa noastră devine cea mai frumoasă, mai primitoare și mai caldă clasă, datorită lor, copiilor care au idei și le pun în practică! Mariei îi place foarte mult să deseneze. Ar vrea să facă din această pasiune o meserie. Nu, nu vrea să devină pictor, vrea să devină profesor de desen. Astăzi, m-a întrebat dacă este greu să devii profesor. I-am spus că atâta timp cât îți place ceea ce faci nimic nu este greu. Este foarte atentă la detalii și extrem de meticuloasă.
Este minunat să stau de vorbă cu ei, copiii mei și să îi aud pe fiecare vorbind despre ceea ce vor să devină. În urma interpretării testului de desemnare a liderului clasei, Mariei i-a predominat varianta care spunea că este o persoană cu un temperament puternic, agreabilă, care se poate face ușor înțeleasă și care, totodată este și foarte responsabilă și de acțiune. La toate acestea, eu adaug că Maria este extrem de sensibilă și foarte sufletistă. Pentru faptul că la un alt test " Cine sunt eu?", la întrebarea ce nu vă place să faceți, Maria a spus că nu-i place să citească, eu astăzi i-am dăruit o carte. Mi-a promis că o s-o citească! Știu sigur că se va ține de cuvânt!

Portret de elev: Ana
Pe Ana am sărbătorit-o pe 18 Noiembrie, este  un scorpion autentic. Ambițioasă și cu un foarte bine dezvoltat spirit organizator, ca și Maria are o sensibilitate aparte. Este copilul acela foarte bine organizat, atent la detalii și cu multe, foarte multe idei! Carismatică și mereu cu zâmbetul pe buze se face plăcută de toate persoanele din jurul ei!
În urma testului de lider dat la începutul anului școlar pentru a desemna șeful clasei, Ana a obținut 6 voturi în urma interpretării sociogramei, clasându-se pe locul al II-lea, după Alexandra la diferența de 1 vot. În urma interpretării aceluiași test, Ana a răspuns la 6 întrebări cu varianta a ceea ce spune despre ea că este o persoană cu un temperament puternic, agreabilă, care se poate face ușor înțeleasă, căreia nu-i place critica și nu obișnuiește să se plângă atunci când are o problemă, căutând mai degrabă o soluție. Totodată este o persoană responsabilă, de acțiune și îi face plăcere să se implice în rezolvarea problemelor. " Este un posibil lider".
ratesti portret de elev anaȘi chiar așa este! Ana este un foarte bun lider al clasei. Este timidă, având mari emoții atunci când este ascultată așa cum s-a caracterizat chiar ea.
Atunci când au avut de desenat un copac și de adăugat pe crengile copacului calitățile lor iar jos, lângă acesta, defectele pe care ar putea să le corecteze, mi-a plăcut că Ana consideră că este: cuminte, prietenoasă, frumoasă, ascultătoare, inimoasă, bună cu copiii, lucruri reale și pe care și eu dar și colegii ei le simțim cu privire la ea. La defecte în mai multe teste, mi-a mărturisit că este rea. Eu, recunosc, nu am văzut latura aceasta a sa. Mi-a spus că acasă este rea cu verișoarele ei. Eu nu cred că este răutate, din punctul meu de vedere cred că este mai mult o atitudine de autoritate, Ana fiind o persoană autoritară.
Mă bucur că ne admiră cel mai mult pe mine și pe doamna sa învățătoare, doamna Carmen Matei, din această admirație vine și dorința ei de a deveni profesoară. Iată două eleve, scorpioni amândouă care vor să devină profesori! Frumos, foarte frumos să afli că elevii tăi vor să te urmeze în această dumnezeiască meserie pe care o avem.
Eu o să le încurajez permanent spunându-le că atunci când ne dorim ceva, muncind și punând suflet în ceea ce facem, visele vor deveni realitate!

Cu tot dragul am scris aceste rânduri,
doamna dirigintă

Profesor, Gherman Aurica