ratesti bogatiile toamnei 1Pentru că este toamnă, iar în acest anotimp avem la îndemână diferite materiale naturale (fructe, legume, frunze, flori, semințe) pentru a confecționa aranjamente, decorațiuni, ne-am propus să realizăm diferite aranjamente de toamnă, în cadrul unui proiect educațional.
Prin acest proiect ne-am propus să stimulăm imaginația și creativitatea elevilor, cerându-le să realizeze aranjamente din fructe și legume, antrenându-i totodată și să lucreze pe echipe.
Scopul proiectului a fost acela de dezvoltarea a capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător, precum și stimularea curiozității pentru investigarea acestuia                                  .

Obiectivele proiectului
- cunoașterea elementelor componente ale mediului înconjurător;
- precizarea fenomenelor specifice toamnei;
- explorarea proceselor din mediul înconjurător, folosind surse de informare diverse;
- înțelegerea importanței fructelor și legumelor în viața oamenilor;
- responsabilizarea copiilor şi părinţilor acestora prin implicarea în activităţi pe echipe.

Prof. Marica Larisa
Școala “Gheorghe I.I.C Brătianu” Rătești