ratesti bogatiile toamnei 1Pentru că este toamnă, iar în acest anotimp avem la îndemână diferite materiale naturale (fructe, legume, frunze, flori, semințe) pentru a confecționa aranjamente, decorațiuni, ne-am propus să realizăm diferite aranjamente de toamnă, în cadrul unui proiect educațional.
Prin acest proiect ne-am propus să stimulăm imaginația și creativitatea elevilor, cerându-le să realizeze aranjamente din fructe și legume, antrenându-i totodată și să lucreze pe echipe.
Scopul proiectului a fost acela de dezvoltarea a capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător, precum și stimularea curiozității pentru investigarea acestuia                                  .

Obiectivele proiectului
- cunoașterea elementelor componente ale mediului înconjurător;
- precizarea fenomenelor specifice toamnei;
- explorarea proceselor din mediul înconjurător, folosind surse de informare diverse;
- înțelegerea importanței fructelor și legumelor în viața oamenilor;
- responsabilizarea copiilor şi părinţilor acestora prin implicarea în activităţi pe echipe.

Prof. Marica Larisa
Școala “Gheorghe I.I.C Brătianu” Rătești
(Postat noiembrie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top