ratesti 1 iunieGrădinița cu program normal Tigveni, din cadrul Școlii Gimnaziale „Gheorghe I. I. C. Brătianu” a organizat în fiecare an, cu prilejul Zilei Internaţionale a Copilului, activităţi deosebite. În  ultimii ani, cu ocazia zilei de 1 Iunie, grădinița şi curtea şcolii au fost amenajate ca de sărbătoare, iar cadrele didactice au pregătit pentru copii spectacole, petreceri, întreceri şi multe alte surprize.

Remarcând bucuria copiilor, plăcerea acestora de a participa la activităţi extraşcolare, ne-am propus realizarea unui parteneriat educaţional educativ, ”Zâmbet de copil”, care să conţină activităţi complexe şi diversificate, la care preşcolarii și elevii clasei a II-a să participe cu drag şi  interes.
Copilăria este cea mai frumoasă perioadă din viaţa fiecăruia, reprezentând vârsta inocenţei şi a candorii. Jocul şi joaca sunt elemente caracteristice copilăriei, ele îi dau farmec, reprezentând o modalitate prin care copiii pot descoperi lumea înconjurătoare şi totodată minunatele lucruri pe care copilăria le poate oferi. Aceste elemente se află într-o legătură strânsă: prin joc copiii descoperă lumea, iar adulţii se întorc la perioada copilăriei, redescoperind acea vârstă a inocenţei. Considerăm că este necesar să realizăm adesea activităţi educaţionale prin care copiii sunt determinaţi să fie mai apropiaţi, să lege noi prietenii, să colaboreze, să sară în ajutorul celor care au nevoie de ei, să facă schimburi de experienţă, să facă cunoscute produsele prin care îşi exprimă sensibilitatea, imaginaţia şi fantezia creativă.
Printre activităţile desfăşurate se află desene pe asfalt „Pace pentru copiii lumii!”, întreceri sportive „Cupa campionilor ”, petrecere, surprize, „Carnavalul veseliei”, expoziţie de picturi, desene, „Copilărie fericită!”, sub îndrumarea cadrelor didactice Drăghici Nicoleta și Andrei Diana.

Prof. înv. primar, Drăghici Nicoleta
Școala Gimnazială „Gheorghe I. I. C. Brătianu”, Rătești
(Postat iunie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top